f y
Національна спілка кінематографістів України

Новини спілки

У Будинку кіно відзначили День народження Миколи Мащенка

16.12.2014

Вечір пам’яті видатного українського режисера Миколи Мащенка відбувся в Будинку кіно 12 грудня на його День народження, який, втім, офіційно має відзначатися 12 січня.

Про це красномовно розповів режисер Олег Фіалко: «Ніхто не знає, скільки насправді років Миколі Мащенку, коли я його неодноразово питав, він відповідав: «Я тобі вже казав, мене мама народила 12 грудня, але то було село, і поки до того району дійдеш, багато часу минало. Вона мене записала – 12 січня. І тому в мене два дні народжнння». Я кажу, – «Колю, ну добре, але якого року?», – «Повторюю для дурнів: мама мене народила 12 грудня, але записала…»

Вечір зібрав друзів та колег режисера, якого не стало 2 травня 2013 року. Зокрема, серед присутніх – Іван Драч, Лариса Кадочникова, Олесь Янчук, Сергій Борденюк, Олексій Колесник, Олексій Безгін, Раїса Недашківська, а також онук Павло Мащенко, що дебютував цього року з короткометражним фільмом «Вчитель німецької», знятим за оповіданням свого діда. Вечір провів голова НСКУ Сергій Тримбач.

Іван Драч, письменник: «Ми без Миколи, але з Миколою – завжди будемо з Миколою. Мабуть, як і кожен з вас я любив його, люблю і буду любити». Пан Драч розповів, що завжди був вражений внутрішнім аристократизмом Миколи Мащенка, хоча виростила його мама, яка все життя пропрацювала свинаркою в колгоспі й про те, як режисер йому допомагав у часи залучення до Народного Руху України, коли письменникові було не до творчої праці.

Лариса Кадочникова, актриса, розповіла про свій досвід роботи з режисером на зйомках фільму «Комісари»: «Перший знімальний день – монолог, звичайно, українською мовою – я довго готувалася, мала намір зняти все з першого дубля. За хвилину до зйомки Мащенко вручає мені текст – абсолютно новий. (…) Я зрозуміла – у нього на майданчику спокійно бути не може, бо він знімав про інший, неблагополучний час – і чудово розумів, якщо дозволить мені зіграти так, як я відчуваю, вийде погано. Він мусив вивести мене з рівноваги. Я стежила за іншими акторами – він з усіма так поводився, можливо, саме тому виходив такий вражаючий результат». 

Олесь Янчук, режисер, генеральний директор Національної кіностудії ім. О. Довженка: «Коли Микола Павлович був генеральним директором студії – це були її найкращі часи. Режисери до нього в кабінет заходили без черги. У нас були дуже теплі стосунки. (…) Під час нашої останньої зустрічі він запитав, скільки мені років, – «57», кажу, – «Так у тебе ж усе життя попереду!» Я одразу порахував скільки йому років, відняв різницю між його й моїм віком і згадав, скільки він зробив за цей час – дійсно, він мене переконав цією фразою: «У тебе все життя попереду».

Сергій Борденюк, кінооператор: «Якщо раптом траплялося, що в тебе закінчувалася наснага і сили – один дзвінок до Миколи Павловича, одна зустріч, одне слово, і від цього виростали крила – від самої його енергетики. (…) Можливо, прийшов час на державному рівні запровадити відзнаку Миколи Мащенка для молодих кінемотографістів». 

Завершився вечір показом фільму «Комісари» (1971 р.).

Будинок кіно НСКУ. Оренда Червоного залу. Червоний зал - 670 місць генеральний менеджер Олена Лебедь 067 329 08 05

ОРЕНДА ОФІСНИХ ПРИМІЩЕНЬ БУДИНКУ КІНО НСКУ ПЕРЕЛІК ОФІСНИХ ПРИМІЩЕНЬ БУДИНКУ КІНО НСКУ

10 грудня, вівторок, Червоний зал ДО ДНЯ ЗАХИСТУ ПРАВ ЛЮДИНИ Посольство Аргентини в Україні представляє Художній фільм «ПІДПІЛЬНЕ ДИТИНСТВО»