f y
Національна спілка кінематографістів України

Новини спілки

"ХТО ПРОТИ ТИРАНІЇ, ВСТАНЬТЕ!" І СКИНЬТЕ ЯРМО!!

04.09.2020

55 літ тому, 4 вересня 1965-го, у столичному кінотеатрі "Україна" (нині покійному, що має свою печальну символіку) відбулася прем"єра фільму Сергія Параджанова "ТІНІ ЗАБУТИХ ПРЕДКІВ". За 20 років потому, у ніч на 4 вересня 1985-го, у радянському концтаборі (Пермська область) пішов з життя ВАСИЛЬ СТУС, Поет Божою милістю, який своє життя поклав на олтар боротьби за Україну.

А прем"єрний вересневий вечір в "Україні" (в Україні!) перетворився на акцію протесту проти політичних репресій (арешти українських інтелектуалів). Почав Іван Дзюба, продовжили В"ячеслав Чорновол (закликав зал: "Хто проти тиранії, встаньте!") та Василь Стус. Стус був тоді, як відомо, аспірантом академічного Інституту літератури. У пояснювальній записці він напише потім: "Я не міг стерпіти. Я не міг мовчати!". Звісно, що з інституту його "оперативно" виключили...

Той вечір - надважливий у новітній історії України. Той випадок, коли треба почути дражливо-принизливе ярмо на своїй шиї. І встати, і постати, і заходитись те ярмо демонтувати - зі свого життя, з життя Нації, яка тільки у такий - протестний - спосіб і народжується.

Слава усім творцям геніального фільму, який став ще й знаменом боротьби за Україну. Сергію Параджанову, Юрію Іллєнку, Іванові Чендею, Георгію Якутовичу, Мирославу Скорику, Івану Миколайчукові, Ларисі Кадочниковій (здоров"я їй і творчої наснаги!)... Усім, завдяки кому і постала картина!

І - Василеві Стусу, В"ячеславу Чорноволу, Іванові Дзюбі (доброго йому здоров"я і літ предовгих!)... Якби вони не повстали тоді - Україна була би іншою. Пам"ятаймо своїх героїв, берімо приклад з них. Бо ж боротьба за Україну, за кожного з нас триває...

Далі:

Сергій ТРИМБАЧ

НСКУ, Українська кіноакадемія

https://www.facebook.com/sergiy.trymbach