f y
Національна спілка кінематографістів України

Новини спілки

ГОСТИНИ У КШИШТОФА ЗАНУССІ

23.02.2021

Sergiy Trymbach

НСКУ, Українська кіноакадемія

Фейс-бук нагадав про одвідини Польщі (це шість чи сім літ тому) і КШИШТОФА ЗАНУССІ, знаменитого польського режисера, зокрема. Це відбулося завдяки Польському інституту в Україні, Олені Бабій окрема подяка. Невелика група наших журналістів і критиків ближче познайомилась з польськими режисерами і тим, як і що відбувається у польському кіно...

Побували ми і у пана КШИШТОФА в його садибі, на околиці Варшави. Для ЗАНУССІ є чимось звичним приймати гостей - це заледве не щодня (як це витримує його дружина, треба запитати у неї; з помічників у неї була тільки одна жінка, з України, до речі). Так ми гостювали півдня тільки, а є ж такі гості, що живуть тиждень і більше. З України у тому числі. Часто це молоді кінематографісти.

До речі, тоді я це зрозумів особливо гостро: і Зануссі, і Анджей Вайда (вічна пам'ять Маестро, вічна пам'ять!), і Єжи Гофман з якоюсь особливою теплотою говорили про молодих. Що там говорили? - з усіх можливих сил підтримували! Чому я це запам'ятав - бо у нас від старших надто часто чулись тоді кпини на адресу молодих. Останні в боргу теж не лишались... Нині це якось вирівнялось, чи то мені так хочеться думати...

Прекрасний сад, прекрасна територія побіля будинку, якою владарюють семеро чи восьмеро собак. Я сказав ЗАНУССІ: "Пане Кшиштофе, якби у мене був такий дім і сад - я би нікуди звідси не їхав. А вас увесь час кудись тягне. Чому?". Він іронічно поглянув на мене і ткнув пальцем у бік собак: "А от їх же чимось годувати треба!". О, якби тільки їх.

А режисер і справді багато їздить, і це при тому, що попри вік, багато знімає, пише книги, викладає. Де я його тільки не зустрічав?

Тоді, у розмовах із Зануссі найчастіше згадувалось ім'я Богдана Ступки (ще болючою раною зяяла смерть його). Ступка знявся навіть у головній ролі у фільмі КШИШТОФА "Яблуко на долоні", 2008. Дружні стосунки у польського режисера і з Романом Балаяном...

На фото - кабінет ЗАНУССІ, який справив на мене сильне враження (кабінетище, але з невтраченим затишком, який створюють і собаки, що несуть службу - із задоволенням і не без моралі). А ось і ми з Ларисою Брюховецькою - пан КШИШТОФ охоче демонструє нам котрусь із нових книг.

Одна із книг режисера (вид-во "Фоліо" видало її українською) має промовисту назву «Стратегії життя, або Як з'їсти тістечко і далі його мати» (2015).

Таке красиве, таке багате душею життя треба заслужити!

https://www.facebook.com/sergiy.trymbach