f y
Національна спілка кінематографістів України

Новини спілки

Липневі вітання. День народження кінорежисерки та сценаристки Юлії ЛАЗАРЕВСЬКОЇ

07.07.2021

Стелла Кломінська

кінознавиця, редакторка, хронологиня

6 липня 2020 р. · Сьогодні дивовижний день! Скільки талановитих людей різних епох з'явилися світові, подарувавши свої шедеври. Є серед них і унікальний художник у всіх значеннях цього слова - Юля Лазаревська! Сценарист, режисер, скульптор-кераміст, художник, фотограф. Член Національної спілки кінематографістів України (1988).

Юлечка, рідна, дорога, талановита! Дякую за фільми, картини, скульптури, дякую за книги, презентації та зустрічі. Дякую за дружбу! Дай Вам Бог всього самого найкращого!


Сфера інтересів і застосування її творчих сил майже неосяжна. Вона знімає фільми за власними сценаріями, ставить спектаклі, активно займається керамікою, ліпить скульптури, пише портрети, здійснює фото- і відеопроекти, робить інсталяції і колажі.

Корінна киянка Юлія Лазаревська живе на Подолі - в тій же квартирі, де народилася, де жили кілька поколінь її предків. "Йдучи вулицями Подолу, я кожен раз брожу лабіринтами спогадів - своїх і чужих", - розповідає художниця. Сьогоднішні таланти Юлі розкривалися поступово. Після закінчення музичної школи вона вступила до консерваторії, а потім довгі роки працювала музичним редактором на Київській кіностудії науково-популярних фільмів. Там вона, до речі, познайомилася і подружилася з оператором Миколою Мандрича, який в майбутньому не раз допомагав їй реалізовувати різноманітні мистецькі проекти.

З інтерв'ю оператора Миколи Мандрича (мені): "Це щастя працювати з цією людиною! Чому? Тому що по-перше, це невгамовний фонтан всіляких ідей образотворчих. Вона сама чудовий художник, чудовий творча людина і їй нудно було б, якби вона отримувала однакову картинку, нехай високої якості. Але їй було б нудно! Вона весь час вимагає ..., Так, це часто, неприємно, ну не часто, але бувають і конфлікти, якісь такі чисто творчі. Тому що і мені вже не 20 і не 30 років ... і не такий я вже швидкий на підйом, але завдання, які ставить часом, Юля Лазаревська, вони варті того, щоб над ними попрацювати і їх реалізувати. і я їй шалено вдячний за це! Тому що вона розуміє, що таке зображення. вона художник , вона знає, що таке умовний простір мистецтва. вона намагається цього добитися в кожному кадрі, і тоді буває дуже вимоглива і жорстка. А кому приємно слухати таку жорстку критику? Але я їй за критику вдячний, тому що поганого вона не скаже "


Це інтерв'ю я брала під час прем'єри одного з останніх фільмів Юлії Лазаревської "Ігор Шамо. Постлюдія", який, власне, і фільмом назвати важко ... Це художнє полотно на стику багатьох видів мистецтв, виткане з її фантазії, майстерності і смаку, музики , поезії і етносу .... Наступний фільм Юлі Лазаревської та Миколи Мандрича "Загальна зшиток", - абсолютно новий погляд на особистість і долю Олександра Довженка ... Гірко усвідомлювати, що це був останній їх спільний проект ... в довголітній яскравій і багатошаровій палітрі творчості, скріпленого дружбою і взаєморозумінням двох унікальних художників.

https://www.youtube.com/watch?v=OyAMwWxiBIE

Несподіваний і блискавичний відхід Миколи Олександровича змусив Юлю Лазаревське змінити свої плани. І вона з головою поринула в роботу над стрічкою пам'яті свого друга, повноправного співавтора її фільмів, картин, відеоартів, виставок та інсталяцій - Колі Мандрича ... Альбом його унікальних робіт, спогади друзів та фільмографія - лише перший етап цього грандіозного проекту.

Крім цього, Юлія Лазаревська автор і режисер документальних фільмів про братів Нарбутів - художника і поета, про українського письменника Павла Загребельного, про художників Якутовичів. Вона також автор і режисер документального 10-серійного фільму «Пісні серця». І, звичайно, фільми - майже завжди частина її мистецьких проектів: «Інша половина», «Меандр», «Без пафосу», «Хода».

https://www.youtube.com/watch?v=LBDJ7AHOur4

https://www.youtube.com/watch?v=BpGvybBeI6w&t=2s

Але і цього творчого простору їй виявилося недостатньо. Одного разу вона потрапила в майстерню кераміки на старому подільському заводі. Юля розповідає, що глина повернула їй так звану реліктову тактильну пам'ять, руки самі згадали генетичні коди ремесел, якими володіли її предки. Вона називає заняття скульптурою язичницьким щастям.

ЗДОРОВ'Я, НАТХНЕННЯ, ТВОРЧОСТІ ... СВІТУ, ДОБРА І УДАЧІ !!!

https://www.facebook.com/klominska