f y
Національна спілка кінематографістів України

Новини спілки

«Меланчине весілля» у Будинку кіно

07.05.2015

7 травня 2015 року кінорежисер, кінооператор, педагог Олександр Коваль відзначає своє 70-річчя. Правління НСКУ сердечно вітає Олександра Коваля із ювілеєм.

На творчому вечорі митця у Синій залі Будинку кіно буде показано документальний фільм «Меланчине весілля» («Укркінохроніка», 1978) про жительку с.Чапаївка Золотоніського району Черкаської області М.А.Кутир, у житті якої відобразилася доля покоління свідків Другої світової війни.

Стрічку відзначено Дипломом і призом X Республіканського кінофестивалю «Молодість» (Київ), Дипломом і призом «Срібний голуб» Ляйпцизького МКФ документальних короткометражних фільмів у 1979 р., Головним призом і дипломом журі за плідний авторський пошук V Республіканського кінофестивалю «Людина праці на екрані» (Ворошиловград) у 1980 р.

Початок о 18 годині.

Олександр Коваль – народний артист України, професор, лауреат Національної премії України ім. Тараса Шевченка та Державної премії України ім. Олександра Довженка, член-кореспондент Національної академії мистецтв України. Майстер документалістики, творчий шлях якого нерозривно пов’язано зі студією «Укркінохроніка». Автор майже 90 картин, значну частину яких відзначено нагородами міжнародних і вітчизняних кінофестивалів.

«Дотримання невимушеності в усьому – одна з яскравих рис вдачі Олександра Коваля. Він – природжений оповідач. Його пам’ять зберігає безліч історій, що їх Олександр Іванович може розповідати годинами, жартома називаючи свої оповіді «побрехеньками». Насправді ж його байки сюжетні, цікаві, сповнені документальних деталей й неповторної авторської інтонації. Такі ж якості несуть і фільми майстра.

Принагідно пригадаємо один з найвідоміших фільмів Олександра Коваля «Меланчине весілля» (1978), що починається сценою: старий фотограф вчить юнака азам професії, постійно наказуючи тому стежити, аби тінь від його голови не потрапляла в кадр. Видається, ця мудра порада позначилась на творчому почерку самого оператора й режисера Олександра Коваля — він виразно наповнює твори особистим світовідчуттям, проте «тінь» автора практично ніколи не домінує над документальним матеріалом картини, не заважає її "легкому диханню"».

Ірина Зубавіна «Кінематограф незалежної України:
тенденції, фільми, постаті»