f y
Національна спілка кінематографістів України

Новини спілки

Про Івана Миколайчука і Юрія Іллєнка

15.06.2015

Сьогодні, у понеділок, 15 червня народжується Іван Миколайчук. Уже 74-й раз. На його батьківщині, в селі Чортория, у ряді інших населених пунктів на Буковині, відбудеться народне свято «Іванова Переберія», за участі кінематографістів з Києва.

Хтось криво посміхнеться (народне?!), та мені траплялося бачити те кілька разів: там справді свято народне. Люди виходять з домівок, убрані так, що ні словом сказать, ні пером описать. А які хати в Буковині! Кожна – як лялечка. Що зовні, що ізсередини. Такими вони і постали колись у фільмі «Білий птах з чорною ознакою», в якому чимало автобіографічного, з родинного життя Миколайчуків. Один дурноголовий партійний вождь місцевого розливу з трибуни партєйного з’їзду розказав колись, що то про бандерівців, які – о жах! – у таборах позаробляли грошей великих і тепер будують хороми. Насправді ж у Буковині замало не всі хати є витворами мистецтва – то ж фільм нічого не вигадував, а просто відзняв ту красу, що є... Відзняв те, що було Миколайчуковим єством... Хоча вождь свого домігся – фільм заборонили, негласно, судячи по всьому, але твердо.

15 червня ще й скорбна – вже п’ята – річниця смерті Юрія Іллєнка. Режисера-постановника «Білого птаха...», з отою самою «чорною ознакою». Він помер там, де жив в останні роки свого життя – у Прохорівці на Канівщині. Там і похований. Недільної днини там зібралося чимало людей, аби пошанувати митця, чий внесок в нашу культуру годі переоцінити...

Схоже, Миколайчук покликав Іллєнка на свій день народження. Колись Іван Васильович (подумати тільки, я вже на 18 років старший від нього) оповідав мені, як епізод «Білого птаха» треба було зняти за 12 секунд. Актор поспішав промовити текст, і не виходило, хоч плач. І тоді Іллєнко сказв: «Та не спіши ти. Проказуй повільно!» Він так і зробив – і вийшло.

Давайте сьогодні непоспішливо згадувати двох великих людей. Великих! У сьогоднішньому світі, де так багато ліліпутів, що удають із себе гуліверів. Не тільки в Україні, на жаль. Сьогоднішній світ – суцільна тобі Ліліпутія. Тут дуже поспішають – бо ж відстані великі, а ніжечки-ручечки-мізочки маленькі.

О, як там сміються Іван Васильович з Юрієм Герасимовичем. А може й плачуть. Бо доборолась Україна до самого краю. Й раби, подножки, грязь Москви, Вашингтонське сміття (Варшавське вже архаїка) продовжують правити бал. І кіно їм не потрібне. Навіть завтра не будуть вони дивитись ні «Білого птаха», ні «Пропалу грамоту», ні «Вечір на Івана Купала»... Обираємо кращий час для пробіжки Сподін Ігор Юрійович дає ркомендації бігунам.

І чортяка з ними і їхніми грамотками. Срамотная година настала і треба діяти. Тіні двох великих кінематографістів хай ніколи не стануть для нас тінями!

Сергій Тримбач