f y
Національна спілка кінематографістів України

Новини спілки

17 листопада – 90 літ від народження Анатолія Буковського

17.11.2015

В цей день, 17 листопада, 90 літ тому народився український кінорежисер Анатолій Буковський (1925–2006).

Він володів даром оповідати історії, цікаві самі по собі й водночас вигострені до яскравої символіки образів, передусім акторських. З акторами умів і любив працювати (бо ж і сам починав актором, служив у театрах Саратова, Тбілісі, Душанбе), то ж і не дивно, що уже в першій його самостійній роботі, фільмі «Серед добрих людей» (разом з Євгеном Брюнчугіним) у головній ролі знялася велика актриса Віра Марецька. Надзворушлива історія про жінку, яка виростила чужу дитину, що загубилась у лихолітті війни, одначе знайшла сили віддати дочку її природній матері. Майже зразкова мелодрама, про що нині варто сказати осібно – будити добрі почуття в людях зараз актуальніше, аніж будь-коли. Анатолій Сергійович брав участь у війні, а відтак знав і цінував мистецтво як стимулятора доброти, благородства, співчуття чужим бідам.

Або ж картина «Бур’ян», за повістю Андрія Головка. Іван Миколайчук у ролі бійця революції, що вертає в рідне село битися за ідеали нового життя. Одначе в фільмі немає жорсткості, він про ніжність і про любов, що рятує все і всіх...

В кінці 1960-х років усі ми дивилися один із перших успішних телесеріалів «Варчина земля». Варку зіграла чарівна Ніна Антонова, дружина режисера і любов його життя. На перший погляд, уповні радянський фільм – дівчина лишається в рідному селі, аби трудовою звитягою уславити рідний край. Одначе ж більше, одначе ж об’ємніше – про те, як поволі молода людина набирає в собі джерельної снаги жити, любити, творити. І які актори! Окрім Ніни Антонової це і Валентина Владимирова, і Майя Булгакова, і світлої пам’яті (недавно залишила нас) Маргарита Кошелєва, і Микола Яковченко, Маргарита Криницина, Федір Панасенко, Нонна Копержинська, Борислав Брондуков...

Потому буде ще чимало стрічок, поставлених Анатолієм Буковським. В тому числі й на воєнному матеріалі. Він – колишній командир взводу штабної розвідки (!) – подумати тільки, адже війну закінчив 19-літнім, як рано став дорослим. Фільм «Володчине життя», мабуть, багато в чому автобіографічний – не випадково ж у головній ролі зняв свого юного сина Сергія. Про хлопчину, який у 16 літ пішов на фронт, був пораненим, отримав орден, пізнав перше кохання.

Сергій Буковський став видатним режисером неігрового кіно. Зокрема, відзняв фільм «На Берлін!», в якому два ветерани війни, батько й тесть Сергія, їдуть до Берліна, аби нагадати собі, аби збудити в собі спогади про війну. На якій було всього – і горя неміряно, і доброти, і тихої ніжності до проявів людського. Нині Сергій Буковський знімає фільм про маму, Ніну Василівну Антонову, яку так охоче знімають зараз в телесеріалах. Ніжність (саме це слово чомусь мені хочеться повторювати сьогодні) батьків зігріває нас і через багато років, і віддаровується, слава тобі, Господи.

Згадаємо сьогодні славного, доброго, красивого чоловіка, талановитого режисера АНАТОЛІЯ БУКОВСЬКОГО.

Сергій Тримбач

Оренда кінозалів Будинку кіна

До уваги членів НСКУ та відвідувачів Будинку кіно!

До уваги членів НСКУ та відвідувачів Будинку кіно! У зв’язку з розпорядженням Київської міської державної адміністрації щодо протидії поширенню коронавірусу, всі творчі заходи Будинку кіно з 12 березня 2020 р. переносяться на інші терміни. Стежте за інформацією.