f y
Національна спілка кінематографістів України

Новини спілки

17 листопада – 80 літ від народження Юхима Левіна

18.11.2015

17 листопада виповнилося б 80 літ від дня народження кінознавця Юхима Самійловича Левіна (1935–1991).

Народився у Львові. Закінчив ВДІК (1964). Потому працював редактором на кіностудії імені О.Довженка, на Укртелефільмі. Викладав на кінофакультеті Інституту театрального мистецтва імені І.К. Карпенка-Карого (1969–1978), теорію монтажу, кінодраматургію. 1971 року захистив дисертацію. Особлива симпатія у нього була до творчості Сергія Ейзенштейна – і як режисера, і як теоретика. З 1978-го і до самої смерті жив і працював у Москві – завідувачем відділу теорії кіно найавторитетнішого на той час журналу «Искусство кино». Автор ряду книг, зокрема «Художественный образ в киноискусстве» (Київ: Мистецтво, 1985).

Пішов з життя у 56 років – і дату смерти його не забуду ніколи: 25 листопада, день в день зі смертю Олександра Довженка. На любові до нього ми і зійшлися з Левіним – коли він уже працював у Москві. Я написав статтю «Творчість Довженка і народна культура», привіз її в Москву. Він поставився дуже серйозно, дав просто безцінні поради. Потому ми часто зустрічалися – і в Москві, і в Києві, куди він любив наїздити. Була в нього одна слабкість: любив своїх колишніх студентів, а вони сходилися його проводжати на поїзд, то був цілий тобі ритуал.

Рівно за рік до його смерті, 25 листопада 1990-го, ми були з ним на Довженковій могилі на Новодівичому цвинтарі. І прийшла спадкоємиця Солнцевої, з якої я намагався витиснути архів Довженка. Зухвала і грубезна бабища. Маленький Левін як посунув на неї, – так, що та заледве у могилу класика не впала...

А ще Сергій Параджанов. В кінці 1980-х Юхим Самійлович очолив Фонд Параджанова у Москві. Я запропонував зробити книжку про «Тіні забутих предків» – щоби не тільки про фільм... Він сприйняв цю ідею ентузіастично, заходився все це втілювати в життя. І зненацька пішов, здоров’я у нього було усе ж не блискуче. Досі болить ця втрата. Залишилось чимало листів, деякі по 10-15 сторінок машинописних! Треба видрукувати. Треба пам’ятати – чудесна людина, професіонал, що знав і потрактовував кіно як ніхто може.

Спасибі, Юхиме Самійловичу, за теплі дружні почуття, за увагу і професійне спілкування. Ще зустрінемося, дасть Бог. Тільки скоро не обіцяю.

Сергій Тримбач

Оренда кінозалів Будинку кіна

До уваги членів НСКУ та відвідувачів Будинку кіно!

До уваги членів НСКУ та відвідувачів Будинку кіно! У зв’язку з розпорядженням Київської міської державної адміністрації щодо протидії поширенню коронавірусу, всі творчі заходи Будинку кіно з 12 березня 2020 р. переносяться на інші терміни. Стежте за інформацією.