f y
Національна спілка кінематографістів України

Новини спілки

НСКУ відзначила 120-ліття кінематографу

17.01.2016

28 грудня 2015 року був ювілейний день народження кіно – 120-річчя першого публічного показу фільмів братів Люм’єрів, що відбувся в Парижі. Національна спілка кінематографістів України провела мистецькі заходи із нагоди свята.

24 грудня до ювілею кінематографа у Синій залі Будинку кіно відбулася унікальна подія «Синематограф братів Люм’єрів та компанії». Протягом п’яти годин в режимі нон-стоп глядачам демонстрували перші фільми, створені у світі та Україні, а також фрагменти документальних стрічок з історії становлення кіно. Показу фільмів передували коментарі кінознавців – голови НСКУ Сергія Тримбача і Станіслава Сукненка.

Відкрив вечір 5-хвилинний монтажний фільм кінорежисера, секретаря Правління НСКУ Дмитра Томашпольського, який представив власну версію 120-літньої історії кіно, вигадливо вмістивши у невеликому часовому проміжку низку класичних сцен із добре знайомих любителям кінематографа фільмів.

Зокрема було представлено іконічні фрагменти із «Прибуття потяга» братів Люм’єрів і «Тіней забутих предків» Сергія Параджанова, «Ночей Кабірії» Федеріко Фелліні і «Кримінального чтива» Квентіна Тарантіно, «Броненосця “Потьомкін”» Сергія Ейзенштейна і «Термінатора: Судний день» Джеймса Камерона, «Андалузького пса» Луїса Бунюеля і «Зоряних воєн» Джорджа Лукаса, «Леопарда» Лукіно Вісконті та «Подорожі на Місяць» Жоржа Мельєса, а також багатьох інших стрічок. При тому розміщено їх автором було не у хронологічному порядку, а за принципом вигадливого мистецького колажу.

У першій програмі вечора, присвяченій початкам світового кіно, було показано фрагмент вельми інформативної документальної стрічки «Кіно Європи: Невідомий Голлівуд. Як все починалось» Кевіна Бранлоу та Девіда Гіль і стрічки Жоржа Мельєса «Подорож на Місяць» (1902) та Едвіна Портера «Велике пограбування потягу» (1903), що мали істотний вплив на розвиток ігрового кіно і його жанрів.

Далі значну увагу приділили початкам українського кіномистецтва. Глядачам продемонстрували невеликі фрагменти стрічок «Важко перші сто років» Юрія Терещенка (про історію українського кіно) і «Минуле лишається з нами» Георгія Давиденка (про становлення українського кіновирбництва, за спогадами Арнольда Кордюма), а також документальні фільми про перших українських кінематографістів: «Альфред Федецький. Людина поза кадром» (реж. Ольга Білошицька) і «Данило Сахненко» (реж. Ігор Родіонов).

Потому було представлено два видатних українських німих фільми 1920-х років: експресивну, сповнену гумору комедію «Ягідка кохання» Олександра Довженка (1926) та напружену драму із сільського пореволюційного життя «Хліб» Миколи Шпиковського (1929) – оригінальну стрічку, що багато в чому «перегукується» із класичною довженківською «Землею», її лише нещодавно повернули із архівного небуття зусиллями Національного центру Олександра Довженка.

Завершився вечір показом альманаху «Люм’єр та компанія» (1995), укладеного з нагоди 100-ліття кінематографа з однохвилинних фільмів, які чотири десятки знаних режисерів відзняли на першу камеру братів Люм’єрів.

До 120-річчя кінематографа вечір було проведено і в Дніпропетровську – місцевим осередком НСКУ під орудою Валентини Слободи. Глядачам показали фільми братів Люм’єрів і документальні стрічки про перших українських кінематографістів: «Альфред Федецький. Людина поза кадром» (реж. Ольга Білошицька), «Украдена слава. Йосип Тимченко. Кіна не буде» (реж. Євген Біланюк) і «Данило Сахненко» (реж. Ігор Родіонов, він взяв участь у вечері із виступом).

Сергій Васильєв

Будинок кіно НСКУ. Оренда Червоного залу. Червоний зал - 670 місць генеральний менеджер Олена Лебедь 067 329 08 05

ОРЕНДА ОФІСНИХ ПРИМІЩЕНЬ БУДИНКУ КІНО НСКУ ПЕРЕЛІК ОФІСНИХ ПРИМІЩЕНЬ БУДИНКУ КІНО НСКУ

10 грудня, вівторок, Червоний зал ДО ДНЯ ЗАХИСТУ ПРАВ ЛЮДИНИ Посольство Аргентини в Україні представляє Художній фільм «ПІДПІЛЬНЕ ДИТИНСТВО»