f y
Національна спілка кінематографістів України

Новини спілки

Віктор Олендер. Місія безперервна

20.08.2016

Визначний український кінорежисер Віктор Олендер відзначає своє 75-річчя.

Народився на самому початку війни. Перші роки життя минулися під її знаком. Може тому завжди тягнувся до світла і поставав проти темряви. Перша кінематографічна професія випускника педагогічного вузу – освітлювач на кіностудії. Спершу Довженківській, потому приходить на «Київнаукфільм».

То були роки злету студії, яка у ті часи займала провідну позицію у світовому науковому кіно. Її лідер, Фелікс Соболєв, здійснив революцію у просвітянсько-популяризаторському фільмі, перенаціливши його на відтворення процесів пізнання – всесвіту як такого і всесвіту людського.

У Соболєва Олендер вчився. На знімальному майданчику. У монтажній. В розмовах… Через багато років він зробить про вчителя десятисерійний фільм «Фелікс Соболєв. Перервана місія». Про людину ренесансного типу мислення і віри. Він справді вірив – передусім у те, що немає нічого цікавішого, захоплюючого від людини.

Цю філософію життя-буття Віктор Олендер сповідує усі роки своєї праці в кіно. Перший справжній успіх – фільм «А мама мене не любить», про те, якими народжуються діти в алкоголіків. Картина страшна своєю правдою і безпощадністю констатації.

Потому кілька успішних кінострічок. Потому працює над фільмом «На прицілі ваш мозок», який не встиг завершити Соболєв. Середина 1980-х, йдеться про можливості обробки свідомості людини, маніпуляційні технології, які дозволяють можновладцям керувати свідомістю, діями мас у вигідному для себе руслі.

А далі настав цікавий період з матеріалом, який рідко втрапляв у фокус наукового кіно, – екстрасенсорні можливості людини. Цикл фільмів – «У пошуках прибульців», «Дев’ять літ з екстрасенсами», «Вигнання бісів», «Війна чорної і білої магії»… Режисер потрапив у самий нерв масового інтересу до означеної проблематики. Захоплюючі зйомки, інтрига, незвичайні люди – куди там ігровому кіно!

І новий поворот. Уже згадувана картина про Соболєва стала початком нового циклу фільмів – про людину, що творить кіно. А разом з ним – епоху, світ, у якому живуть мільйони людей. «Пасажири з минулого століття» і «На незнайомому вокзалі» (у центрі дивовижна, міфологічна постать режисера і оператора, мудреця біблейного Ізраїля Гольдштейна), «Костянтин Степанков. Спомини після життя». Остання стрічка складається з восьми фільмів і є такою собі збіркою екранних есе про дивовижну історію українського кіно. Так, дивовижну, саме такою вона виглядає в Олендера.

Віктор людина дивовижної енергії і темпераменту. Свого часу він захопився експериментами по реформуванню кіносправи. У Спілці кінематографістів без нього ніяка справа не освятиться. Громадська активність і експресія видають в ньому ще зовсім молодий вік, хоча ж літа ніби «к презренной прозе» схиляють.

Схиляють, та не схилять.

З ювілеєм тебе, дорогий Вікторе Петровичу! Здоров’я і натхнення – перемагать і жити ще довгії і преблагії роки.

Сергій Тримбач, голова НСКУ

Будинок кіно НСКУ. Оренда Червоного залу. Червоний зал - 670 місць генеральний менеджер Олена Лебедь 067 329 08 05

ОРЕНДА ОФІСНИХ ПРИМІЩЕНЬ БУДИНКУ КІНО НСКУ ПЕРЕЛІК ОФІСНИХ ПРИМІЩЕНЬ БУДИНКУ КІНО НСКУ

10 грудня, вівторок, Червоний зал ДО ДНЯ ЗАХИСТУ ПРАВ ЛЮДИНИ Посольство Аргентини в Україні представляє Художній фільм «ПІДПІЛЬНЕ ДИТИНСТВО»