f y
Національна спілка кінематографістів України

Новини спілки

Сергій Тримбач: «Неструктуроване суспільство безсиле щось змінити в житті. Що й треба владі…»

31.10.2016

25 жовтня 2016 року у Будинку кіно відбувся VII (XIII) позачерговий З’їзд НСКУ. Подаємо фрагмент виступу голови Спілки Сергія Тримбача.

На рубежі 1980-х – 1990-х раптово з’ясувалось, що громадянське суспільство, стільки років старанно витоптуване владою, постало. Бо серед асфальтованих і утрамбованих площ траплялися не виполоті і не убиті острівці, передусім творчі спілки. Так, спілки.

Ще від кінця 1970-х у нашій Спілці кипіли пристрасті, коли б і з якого приводу не збиралися. Було очевидним: ці люди незадоволені існуючим життям і готові його міняти. То ж не випадково Міхаіл Горбачов скаже потім, що Перебудова в СССР почалася з 5-го З’їзду кінематографістів. А роль письменницької Спілки, в лоні якої народився і зміцнів Народний Рух?! У Будинку кіно отаборився Меморіал. І т.д.

Що ж, новітня влада, ота комсомолія, нова бюрократія зробили висновки – уже в 1990-ті. Громадські творчі організації можуть бути, але тільки на колінах, тільки в упослідженому і принизливому стані. Хай животіють. Бо ж за радянських часів, за Хрущова і Брежнєва, їм дали волю (доволі відносну, звичайно) і купу майна разом з можливостями їх використання – себто фінансову незалежність. Так от – зась вам. І так хочеться одібрати все.

Ганна Герман, тоді рулівна працівниця Януковичевої адміністрації, якось обмовилась: ліквідувати цю архаїку, а майно спілок віддати креативнішим людям. Я тоді відповів: «Ми надто добре знаємо, що трапляється з нашим майном, коли воно попадає в руки таким "креативним людям" як ви, пані Ганно. Миттю виростає семиметровий паркан, та й по всьому...»

Що ж нині? Один майдан, другий... Давайте ще третій – нічого це не змінить. На майданній сцені знов постануть лідери кишенькових партій, проплачені і керовані нуворишами.

Тільки ми розходимось, розказуючи про Революцію Гідності і т.п., як від усього цього нічого не лишається. Бо суспільство геть не структуроване. Ті самі партії кроку ступити не годні, бо ж на ниточках олігархів. Ніщо інше не сформоване і не структуроване. А нас будуть і далі гнути до землі. Уже зігнулись...

Коли розпрямлятись будемо? І в який спосіб? У цьому й питання одвічне: що робити? Думаймо, бо вже труну нам злагоджують.

Фото Мирослава Бойчука

Сергій Тримбач, голова НСКУ, 25 жовтня 2016 року

Оренда кінозалів Будинку кіна

До уваги членів НСКУ та відвідувачів Будинку кіно!

До уваги членів НСКУ та відвідувачів Будинку кіно! У зв’язку з розпорядженням Київської міської державної адміністрації щодо протидії поширенню коронавірусу, всі творчі заходи Будинку кіно з 12 березня 2020 р. переносяться на інші терміни. Стежте за інформацією.