f y
Національна спілка кінематографістів України

Новини спілки

Сергій Тримбач: «Неструктуроване суспільство безсиле щось змінити в житті. Що й треба владі…»

31.10.2016

25 жовтня 2016 року у Будинку кіно відбувся VII (XIII) позачерговий З’їзд НСКУ. Подаємо фрагмент виступу голови Спілки Сергія Тримбача.

На рубежі 1980-х – 1990-х раптово з’ясувалось, що громадянське суспільство, стільки років старанно витоптуване владою, постало. Бо серед асфальтованих і утрамбованих площ траплялися не виполоті і не убиті острівці, передусім творчі спілки. Так, спілки.

Ще від кінця 1970-х у нашій Спілці кипіли пристрасті, коли б і з якого приводу не збиралися. Було очевидним: ці люди незадоволені існуючим життям і готові його міняти. То ж не випадково Міхаіл Горбачов скаже потім, що Перебудова в СССР почалася з 5-го З’їзду кінематографістів. А роль письменницької Спілки, в лоні якої народився і зміцнів Народний Рух?! У Будинку кіно отаборився Меморіал. І т.д.

Що ж, новітня влада, ота комсомолія, нова бюрократія зробили висновки – уже в 1990-ті. Громадські творчі організації можуть бути, але тільки на колінах, тільки в упослідженому і принизливому стані. Хай животіють. Бо ж за радянських часів, за Хрущова і Брежнєва, їм дали волю (доволі відносну, звичайно) і купу майна разом з можливостями їх використання – себто фінансову незалежність. Так от – зась вам. І так хочеться одібрати все.

Ганна Герман, тоді рулівна працівниця Януковичевої адміністрації, якось обмовилась: ліквідувати цю архаїку, а майно спілок віддати креативнішим людям. Я тоді відповів: «Ми надто добре знаємо, що трапляється з нашим майном, коли воно попадає в руки таким "креативним людям" як ви, пані Ганно. Миттю виростає семиметровий паркан, та й по всьому...»

Що ж нині? Один майдан, другий... Давайте ще третій – нічого це не змінить. На майданній сцені знов постануть лідери кишенькових партій, проплачені і керовані нуворишами.

Тільки ми розходимось, розказуючи про Революцію Гідності і т.п., як від усього цього нічого не лишається. Бо суспільство геть не структуроване. Ті самі партії кроку ступити не годні, бо ж на ниточках олігархів. Ніщо інше не сформоване і не структуроване. А нас будуть і далі гнути до землі. Уже зігнулись...

Коли розпрямлятись будемо? І в який спосіб? У цьому й питання одвічне: що робити? Думаймо, бо вже труну нам злагоджують.

Фото Мирослава Бойчука

Сергій Тримбач, голова НСКУ, 25 жовтня 2016 року