f y
Національна спілка кінематографістів України

Новини спілки

На день народження Юхима Березіна

11.11.2016

11 листопада у 1919-му народився Штепсель – Юхим Березін.

Сергій Тримбач

Був такий фільм – «Веселі зірки», в якому грали Тарапунька і Штепсель. Це точне визначення – увесь Радянський Союз сміявся з їхніх реприз і жартів, вони були справжніми зірками. Популярність артистів була просто шаленою.

Юхим Березін і Юрій Тимошенко (Тарапунькою його охрестив сам Олександр Довженко, який бачив у ньому втілення своєї мрії про комедійний жанр) разом училися в Театральному інституті в Києві.

Під час війни виступали в складі ансамблю на Південно-західному фронті. Березін виконував образ кухаря Галкіна, а Тимошенко банщика Мочалкіна. А власне Штепсель і Тарапунька з’явилися у 1946 році, дует проіснував 40 літ. Після смерті Тимошенка в 1986-му Березін деякий час виступав сам, однак великої популярності вже не мав. Пізніше виїхав на проживання до Ізраїлю, помер у Тель-Авіві 29 травня 2004 р.

Височенний і незворушно-меланхолійно-іронічний Тарапунька, з його полтавським темпоритмом і втіленням здорового глузду, а поруч маленький Штепсель, який говорить такою собі суконно-канцелярською російсько-совітською мовою, і демонструє на диво трафаретне мислення. Словом, це народно-стихійна одкрита душа проти душі канцелярської, застібнутої на всі гудзики.

Обидва любили кіно. Роберт Віккерс (писав тексти для дуету) якось розповідав мені, що Тимошенко й Березін добре знали раннє американське кіно, те, що називають американською комічною. Могли запросто зобразити-зіграти ті ексцентричні заокеанські короткометражки. Естрадно-цирковий заміс визначав і жанрово-стильові особливості їхніх вистав, а потому і фільмів. «Штепсель женить Тарапуньку» (1957), до прикладу, чи «Їхали ми, їхали» (1962) – на мій погляд це і сьогодні смішно, винахідливо, блискуче-артистично. Саме так – артистично. Такими вони і продовжують жити в нашій пам’яті – легкі, іскрометні, іронічні.

Один із їх ранніх фільмів називається «Тарапунька і Штепесель під хмарами» (1953). Десь вони там нині...

До речі, у цій короткій стрічці Тарапунька і Штепсель підіймаються на радіотрансляційну щоглу, звідки добре видно Київ. У поле зору сатириків потрапляють шикарні квартири письменників, бюрократи, товкучки, дніпровський пляж… От би хто зробив стилізацію, парафраз сьогодні. Нинішній Київ. І «шик» тодішніх письменницьких квартир на тлі сьогоднішніх, нуворишних...

Сергій Тримбач

Будинок кіно НСКУ. Оренда Червоного залу. Червоний зал - 670 місць генеральний менеджер Олена Лебедь 067 329 08 05

ОРЕНДА ОФІСНИХ ПРИМІЩЕНЬ БУДИНКУ КІНО НСКУ ПЕРЕЛІК ОФІСНИХ ПРИМІЩЕНЬ БУДИНКУ КІНО НСКУ

10 грудня, вівторок, Червоний зал ДО ДНЯ ЗАХИСТУ ПРАВ ЛЮДИНИ Посольство Аргентини в Україні представляє Художній фільм «ПІДПІЛЬНЕ ДИТИНСТВО»