f y
Національна спілка кінематографістів України

Новини спілки

До ювілею фільму Олеся Янчука «Голод-33»

06.12.2016

1 грудня 2016 року у Синій залі Будинку кіно відбувся вечір, присвячений 25-літтю фільму Олеся Янчука «Голод-33».

Сергій Тримбач

На початку листопада 1991-го відбувався Перший (він же останній поки що) Всеукраїнський кінофестиваль. Його журі мав очолювати кінорежисер Микола Мащенко. Одначе за два дні до відкриття він зібрав те журі і оголосив, що ніц, його не буде, вони з Іваном Драчем їдуть на Східну Україну агітувати за незалежність.

«Головою журі буде Тримбач», – оголосив Микола Мащенко. Я смикнувся: «Та ви що, та ні!» Одначе режисери звикли командувати: «Будеш, я сказав!»

До конкурсної програми включили (хоча, коли не помиляюсь, він ще був на двох плівках, тобто ще не завершений до кінця технологічно; так і показували) фільм «Голод-33», повнометражний дебют режисера Олеся Янчука (я вже знав його блискучу короткометражну стрічку «В далеку путь», зроблену в об’єднанні «Дебют»).

Добре пригадую враження од фільму: ніби екранізували страхітливі оповіді моєї бабусі про той голодоморний рік. Дуже точна пластична концепція картини, оператори Василь Бородін і Михайло Кретов заслуговують на респект. Та й сам Олесь Янчук починав заледве не як фотограф (і досі цю справу любить)... Й актори... Передусім Галина Сулима і Георгій Морозюк, їх робота в такому спаленому болем і жахом психологічному полі вартує того, щоби зняти перед ними капелюха.

Коротше кажучи, наше журі присудило фільму Олеся Янчука головний приз. І рекомендувало телебаченню показати його напередодні Референдуму.

Тоді до нас ще дослухалися, «Голод-33» показали у кращий вечірній час 30 листопада 1991 року.

На вечорі з нагоди 25-ліття кінострічки режисер Олесь Янчук розповів, що американський історик Джеймс Мейс, дослідник Голодомору, зіграв у фільмі.

Джеймс Мейс, як відомо, був консультантом фільму. А от те, що він погодився зіграти у невеликому епізоді роль сумнозвісного журналіста Уолтера Дюранті, який, по суті справи, виконував указівки Кремля щодо дезінформації про Голодомор в Україні, я почув уперше...

На жаль, відзнятий епізод з Джеймсом Мейсом в картину не увійшов. Залишилась невелика відеозйомка, яку й показали на вечорі.

Джеймс Мейс писав: «Уолтер Дюранті отримав Пулітцерівську премію 1932 року за репортажі з Радянського Союзу, які, як він сам признавався, «відображали офіційні погляди Радянського уряду», а не його власні. (...)

[Він, який так] активно публічно заперечував існування голоду, в приватних бесідах (…) визнавав його цілком відверто. 26 вересня 1933 року у приватній розмові з Уїльямом Стренджем, співробітником британського посольства у Москві, він сказав: «Цілком імовірно, що минулого року в СРСР 10 мільйонів чоловік загинули, прямо чи непрямо, через дефіцит продовольства».

Маленькому англійцю, здавалося, все сходило. Але його подальша кар’єра стала поступовим зануренням у бідність і забуття...» («Повість про двох журналістів. Уолтер Дюранті, Гарет Джонс і Пулітцерівська премія», «День», 16 липня 2003).

Сергій Тримбач

19 вересня 2019 року. Червоний зал Будинку кіно. Художній фільм "БЛУКАЮЧА ЗЕМЛЯ" (Китай, 2019 рік) НАЦІОНАЛЬНА СПІЛКА КІНЕМАТОГРАФІСТІВ УКРАЇНИ та CHINA FILM CO.,LTD,ЗА ПІДТРИМКИ ПОСОЛЬСТВА КНР В УКРАЇНІ

Будинок кіно НСКУ. Оренда Червоного залу. Червоний зал - 670 місць генеральний менеджер Олена Лебедь 067 329 08 05

ОРЕНДА ОФІСНИХ ПРИМІЩЕНЬ БУДИНКУ КІНО НСКУ ПЕРЕЛІК ОФІСНИХ ПРИМІЩЕНЬ БУДИНКУ КІНО НСКУ