f y
Національна спілка кінематографістів України

Новини спілки

Переможці та переможені

05.03.2017

Сергій Тримбач про дві нові документальні стрічки – «Встати, суд іде!» (США) та «Справа Рифи» (Україна).

Картину «Встати, суд іде!» («All Rise», CША, 96 хв., реж. Джеффрі Сондерс, Джей Шапіро) показали у четвер, 2 березня 2017-го, на відкритті Фестивалю американського кіно «Незалежність» в кінотеатрі «Київ». Пішов, дізнавшись, що у фільмі йдеться про те, як вирішувати міжнародні суперечки в суді, а не на полі бою (саме це обіцяла анотація до стрічки). Вирішив: американці нас підучать, як мирні переговори вести...

Нічого цього й близько у фільмі немає. 96-хвилинна тягомотна стрічка про Міжнародний чемпіонат навчальних судових процесів імені Філіпа С. Джессапа, найбільший у світі конкурс змодельованих судових процесів. Ми бачимо, як студенти різних країн приїздять на конкурс, налаштовуються, переживають, програють і виграють... Усе це можна було оповісти не за 96-ть, а максимум за 26 хвилин. Бо ж про суть отих самих переговорних процедур не йдеться. Погодьтесь, сімдесят зайвих хвилин це якось занадто... Типове замовне кіно – хто замовляв, нехай його і дивиться. Навіщо було ставити його на відкриття фестивалю, навіщо мучити глядачів (відсотків п’ятнадцять залишили зал достроково) залишилось незрозумілим – для мене, принаймні.

А в суботу, 4 березня, у кінотеатрі «Жовтень» презентували документальний фільм «Справа Рифи» (на фото) молодого режисера Олени Мошинської – розповідь про арешт, ув’язнення та звільнення патріарха Йосипа Сліпого, який 18 років провів у радянських таборах.

Фільм триває 105 хвилин і перша його половина видалася мені доволі скучною – надто багато відомих фактів і надто мало кінематографічного матеріалу, більше нагадує радіопередачу: говорять, говорять, безкінечно говорять про героя стрічки, людину справді достойну.

А от друга половина фільму набагато сильніша. З’являється світове тло, Карибська криза, максимальне загострення стосунків між США і СРСР – і одним із мимовільних учасників цього процесу став Йосип Сліпий. Історію його звільнення та виїзду до Італії дивишся на одному подиху... Нікіта Хрущов, Джон Кеннеді й Папа Римський Іван ХХІІІ, який виступив у ролі посередника у конфлікті супердержав і заодно посприяв звільненню Йосипа Сліпого.

І фільмовий постскриптум: усі основні учасники конфлікту доволі швидко зійшли з історичної арени, а от провідник Української греко-католицької церкви ще два десятиліття вів свою паству до кращих часів.

Історія Українця, що став переможцем в Історії – таким побачився мені фільм.

Сергій Тримбач

19 вересня 2019 року. Червоний зал Будинку кіно. Художній фільм "БЛУКАЮЧА ЗЕМЛЯ" (Китай, 2019 рік) НАЦІОНАЛЬНА СПІЛКА КІНЕМАТОГРАФІСТІВ УКРАЇНИ та CHINA FILM CO.,LTD,ЗА ПІДТРИМКИ ПОСОЛЬСТВА КНР В УКРАЇНІ

Будинок кіно НСКУ. Оренда Червоного залу. Червоний зал - 670 місць генеральний менеджер Олена Лебедь 067 329 08 05

ОРЕНДА ОФІСНИХ ПРИМІЩЕНЬ БУДИНКУ КІНО НСКУ ПЕРЕЛІК ОФІСНИХ ПРИМІЩЕНЬ БУДИНКУ КІНО НСКУ