f y
Національна спілка кінематографістів України

Новини спілки

"НУ ЧТО, СЕРГЕЙ ФЕДОРОВИЧ, ПОМОГЛИ ТЕБЕ ТВОИ ЛЯХИ?"

25.09.2018

25 вересня 1920 року у селі Білозерка на Херсонщині народився СЕРГІЙ БОНДАРЧУК (1920 - 1994) - актор, режисер, сценарист.

БОНДАРЧУК одне з найвідоміших імен у радянському кіно. Досить сказати, що за фільм "ВОЙНА И МИР" йому було присуджено американського ОСКАРА (першому з радянських кінематографістів). 
Зіграв ролі ТАРАСА ШЕВЧЕНКА в однойменному фільмі Ігоря Савченка (1951) та ІВАНА ФРАНКА у картині Тимофія Левчука (1956). Його ТАРАС дуже сподобався Сталіну, за легендою вождь, під час перегляду стрічки, ткнув пальцем в екран і сказав: "ВОТ ИСТИННО НАРОДНЫЙ АРТИСТ". За кілька днів потому 32-річному Бондарчукові (ніяких титулів у нього тоді не було) присвоїли звання Народного артиста СРСР (1952). Всупереч тодішнім процедурам - спершу треба було стати Заслуженим артистом республіки, далі Народним республіки і тільки у фіналі моли присвоїти Народного СРСР.

Кажуть, БОНДАРЧУК МІГ УСЕ, він ногою одкривав найвищі кремлівські кабінети. Одначе й у нього траплялись невдачі. Упродовж багатьох літ ВІН МРІЯВ ПОСТАВИТИ "ТАРАСА БУЛЬБУ" і зіграти в ньому головну роль. НЕ ДОЗВОЛЯЛИ - навіть йому, всесильному. Чому? Боялись реакції поляків, адже повість Гоголя мала репутацію неполіткоректної щодо Польщі. А з ними ж разом жити далі в одному соціалістичному таборі!

Зрештою, БОНДАРЧУК так допік голову Держкіно СРСР Філіпа Єрмаша, що той зорганізував його зустріч з керівником Польщі Едвардом Гереком. Бондарчук поїхав, зустрівся. Після повернення до Москви ніде не з"являвся. Нарешті під час якогось зібрання Єрмаш побачив Бондарчука і загукав на весь зал: "НУ ЧТО, СЕРГЕЙ ФЕДОРОВИЧ, ПОМОГЛИ ТЕБЕ ТВОИ ЛЯХИ?"
Не помогли. Відповідь поляків була однотипною: МИ НЕ ПРОТИ "ТАРАСА БУЛЬБИ", робіть. Тільки У ТАКОМУ ВИПАДКУ МИ ЗАПУСКАЄМО ФІЛЬМ ЗА РОМАНОМ ГЕНРІКА СЕНКЕВИЧА "ВОГНЕМ І МЕЧЕМ". Антиукраїнським...

Отак і не зустрівся БОНДАРЧУК З ТАРАСОМ БУЛЬБОЮ. Як, до речі, і ОЛЕКСАНДР ДОВЖЕНКО, чия мрія про фільм так само не зреалізувалась. До речі, Бондарчук, як мені розповідали, хотів покласти в основу своєї картини Довженків сценарій (він опублікований, його можна прочитати).

.А фільм "ВОГНЕМ І МЕЧЕМ", як відомо, поставив польський режисер ЄЖИ ГОФМАН (в кінці 1990-х). Уникнувши антиукраїнських мотивів. "Тарас Бульба" був екранізований 2009 року Володимиром Бортком, з Богданом Ступкою в головній ролі.

Ще одна цікавинка. Третьою, і останньою, дружиною Бондарчука була актриса ІРИНА СКОБЦЕВА (1927 р.н., жива, слава Богу). Він у неї був другим. А першим - АЛЕКСЕЙ АДЖУБЕЙ, який теж не програв опісля розлучення з актрисою, ставши зятем самого Нікіти Хрущова.

І на останок. Одне з найвідоміших нині імен в українському кіно - молодий і дуже талановитий режисер РОМАН БОНДАРЧУК (за пару місяців у прокат виходить його фільм "ВУЛКАН", не пропустіть). Він народився у Херсоні, більшість його фільмів ("Таксист", "Українські шерифи", той же "Вулкан") зроблені на матеріалі життя Херсонського краю. Однофамілець, якому я особисто пророкую велике майбутнє.

На фото: Сергій Бондарчук.

Автор тексту - Сергій Тримбач.