f y
Національна спілка кінематографістів України

Статті

Напівготові: українські фільми, на які бракує грошей

30.04.2015

Від 2 квітня на великих екранах – історична драма "Незламна" про українську снайперку часів Другої світової війни Людмилу Павличенко. Водночас через проблеми з державним фінансуванням затримується вихід низки інших художніх стрічок, кажуть кінематографісти.


Серед фільмів, виробництво яких призупинене, – історичні "Максим Оса", "Моя бабуся – Фані Каплан", "Окупація", соціальна драма про заробітчанство "Гніздо горлиці" і дитячий фільм "Казка старого мельника". Двоє акторів, які знімалися в трьох із цих фільмів, померли, не дочекавшись їх виходу на екрани.

Зйомки цих картин заморожені, бо держава не виконала своїх зобов’язань за угодами з кіностудіями і не профінансувала свою частину бюджету стрічок, каже режисер Дмитро Томашпольський з Національної спілки кінематографістів України.

"З боку студій усе повністю виконано. Державна частина коштів не надійшла", – каже пан Томашпольський, додаючи, що затримки почалися ще минулого року.

У Державному агентстві з питань кіно цю проблему визнають і пояснюють: передбачених бюджетом грошей досі немає. Попри це, каже речник Держкіно Ярослав Підгора-Гвяздовський, держава таки змогла повністю профінансувати свою частку принаймні в деяких фільмах, однак через проблеми в економіці та війну вони ще не готові.

"Усі фільми, які стоять у виробництві, з об'єктивного чи навіть суб'єктивного погляду, доцільні до прокату. Вони різноманітні, різножанрові. Є ко-продукційні фільми, в яких участь беруть по чотири країни. Це круто. Але якщо гроші не виділяються, закінчити їх немає можливості, як не крути", – додає речник Держкіно.

Дмитро Томашпольський каже, що коли виробництво фільму призупиняють на цілий рік, у кінопроцесі відбуваються незворотні зміни: "Зупиніть на рік доменну піч і скажіть: буде з неї якась користь?"

Минулого року помер актор Віталій Лінецький, який знімався відразу в двох ще не готових картинах: "Толоці" і "Гнізді горлиці". Восени загинув росіянин Олексій Девотченко, який грав Леніна у фільмі "Моя бабуся – Фані Каплан". Сцену, в якій він не встиг зіграти, знімали за допомогою дублера і з використанням комп’ютерної графіки.

Режисерка "Моєї бабусі..." Олена Дем'яненко розповіла, що картина готова на дві третини. І поки держава боргує обіцяні 4 млн гривень, які мали перерахувати ще в червні, автори шукають кошти серед іноземних партнерів, щоб зняти сцени, де не потрібно багато витрачатися на декорації і костюми.

Деякі кіномитці, наприклад творці фільму "Толока", який знімають за мотивами Шевченкового вірша, намагаються знайти гроші через систему "Спільнокошт". Іншими словами, розраховують на доброчинність глядачів. Однак Олена Дем'яненко песимістично оцінює успіх такого підходу: "Коли приватні пожертви збирають на допомогу людям, які втратили очі, руки, ноги, я не розумію, як можна ще звертатися до людей по гроші на кіно".

"Ми вже навіть не затинаємося, щоб ці гроші проіндексували, – додає Дмитро Томашпольський, пояснюючи, що витрати на кіновиробництво чітко прив’язані до долара. – Ми хочемо, щоб держава просто виконала свої зобов’язання".

Фільми, виробництво яких призупинене

"Гніздо горлиці"

Соціальна драма. Режисер Тарас Ткаченко.

Фільм про особисті проблеми, з якими зіткнулася жителька Буковини Дарина, яка виїхала на заробітки до Італії.

"Казка старого мельника"

Дитячий фільм. Режисер Олександр Ітигілов.

Дитяча стрічка із застосуванням комп’ютерних технологій. Її творці кажуть про бюджет 18 млн грн – один із найбільших в українському кіно.

Історія кохання в стилі фентезі. У фільмі обіцяють юну красуню, парубка, вовкулак і боротьбу добра зі злом.

Зйомки були в Києві, Карпатах і Прикарпатті.

Серед акторів: Володимир Горянський, Анатолій Хостікоєв, Ада Роговцева, Ірма Вітовська, Остап Ступка, Наталя Сумська, колишній міністр культури Євген Нищук.

"Максим Оса"

Історичний детектив. Режисер Іван Сауткін.

Фільм має стати першою в Україні екранізацією коміксу. Поки що він готовий приблизно на третину.

Головний герой - козак-відлюдник, який розслідує вбивство, що сталося в панському домі.

Перший етап зйомок відбувся в Кам'янці-Подільському, Хотині та у лісах під Києвом.

"Моя бабуся - Фані Каплан"

Історична мелодрама. Режисер Олена Дем'яненко.

Історія журналістського розслідування, пов'язаного з таємницею щоденника Фані Каплан.

Виконавець ролі Леніна, російський актор Олексій Девотченко, загинув минулого року.

"Окупація"

Історична драма. Режисер Валеріу Жерегі.

Картина про повстанців Холодного Яру за мотивами кінороману Марка Греся "Варіант Марконі".

Фільм оповідає про події 1920 року. Уряд УНР перебуває у вигнанні, Україна захоплена більшовиками. На Черкащині утворилася самопроголошена Холодноярська республіка, яка чинить спротив російській армії.

"Толока"

Романтична балада. Режисер Михайло Іллєнко.

Історичний фільм на основі Шевченкового вірша "У тієї Катерини хата на помості". Має стати першою масштабною екранізацією твору Тараса Шевченка за часів незалежності.

Спочатку планували, що фільм покажуть до 200-річчя з дня народження Кобзаря в 2014 році, але через брак фінансування його не закінчили й досі.

"Урсус. Кавказький бурий ведмідь"

Драма. Режисер Отар Шаматава.

Історія трьох невдах - грузинського кінорежисера, українського каскадера і канадської захисниці диких звірів, які у 1992 році здійснюють відчайдушну подорож з охопленого громадянською війною Тбілісі в Берлін.

На фото - кадр з фільму "Максим Оса".

*

У квітні 2015 року державне фінансування виробництва фільмів поновили. Станом на 24 квітня за бюджетною програмою створення та розповсюдження національних фільмів Держкіно з початку року перерахувало виробникам загалом вже 14333,4 тис. грн., повідомили у відомстві.

Зокрема, серед профінансованих стрічок «Моя бабуся Фані Каплан» (Кінокомпанія «Гагарін медіа», 3194,5 тис. грн.), «До дідька!» («Пронто фільм», 3295,1 тис. грн.), «Гніздо горлиці» («ІнсайтМедіа» продюсерський центр, 2622,7 тис. грн.), «Тепер я буду любити тебе» (Кіностудія «Інтерфільм», 1925,1 тис. грн.), «Атракціон» («Українська кіностудія анімаційних фільмів», 41,6 тис. грн.).

Також зазначимо, що Держкіно вже виконало свої контрактні зобов'язання перед фільмом «Толока», а втім авторам стрічки бракує коштів на завершення її виробництва через відсутність фінансування від фонду «Велика родина», що мав інвестувати проект. Близько року тому було ухвалено Постанову Верховної Ради України про завершення фільму за рахунок бюджетного фінансування, однак грошей на те у державному бюджеті спеціально передбачено не було.

Редакція сайту НСКУ