f y
Національна спілка кінематографістів України

Статті

Звіт діяльності Кіноархіву Національного центру Олександра Довженка за 2013 рік

30.12.2013

В 2013 році Кіноархів Національного центру Олександра Довженка реалізував річний план з популяризації українського кіномистецтва, що складався з 28 заходів, сім з яких були проведені за кордоном (Німеччина, Франція, Італія, Іспанія, Чехія, Хорватія, Чорногорія) - загальною вартістю майже 2,4 млн. грн. Основні джерела фінансування заходів – власні кошти Центру (860 тис. грн.), кошти спеціального призначення Державного агентства України з питань кіно (1 135 тис. грн.), інші джерела (400 тис.).

Коштом Держкіно здебільшого фінансувалися масштабні міжнародні проекти – участь України в кіноринках Берлінського та Каннського МКФ (200 та 400 тис. грн. відповідно), Дні українського кіно в Італії (100 тис.), Чехії (56 тис.), Чорногорії (30 тис.) та Іспанії (38 тис.), видавничі проекти – збірка фільмів про Миколу Амосова «Амосов. Століття» (50 тис.), двд-колекція кінотворів про Тараса Шевченка (200 тис.) тощо. Власні кошти Центру спрямовувались на заходи в Україні – ретроспективні покази, участь у книжкових ярмарках, видавничі та науково-дослідницькі проекти.

Для здійснення окремих заходів Центром було залучено додаткові кошти неурядових організацій (гранти благодійних фондів) та спонсорську допомогу в обсязі 400 тис. грн.

Цього року Кіноархів Центру, надаючи різного роду архівні послуги, заробив 160 тис. грн. чистого прибутку, що для підрозділу є безпрецедентним успіхом (для порівняння – 2012 року прибуток кіноархіву склав 82 тис. грн., в попередні роки архівний відділ Центру був суто дотаційним підрозділом).

Серед найбільш успішних заходів Кіноархіву, профінансованих цілком або частково власним коштом Центру, слід відзначити

- участь у кіноринках Берлінського (120 тис. грн..) та Каннського МКФ (96 тис.), зокрема, спеціальний показ відреставрованої версії «Землі» в супроводі ДахаБраха в легендарному берлінському кінотеатрі «Вавилон»;

- аншлагові покази серії КОЛО ДЗИГИ: «Одинадцятий», «Мультагітпроп», «Хліб» (разом - 150 тис.) - відповідно в супроводі Антона Байбакова на закритті 10-го фестивалю Docudays UA, DJ U-Ra в рамках Книжкового Арсеналу, та гурту PortMone на відкритті ГОГОЛЬфест;

- ретроспективу фільмів Кіри Муратової в офіційній програмі Карловарського МКФ;

- ретроспективу українського утопічного кіно в Хорватії в рамках фестивалю та конференції «Моє, твоє, наше: утопічний спадок соціалізму»;

- та найповнішу ретроспективу українського німого кіно на найбільшому тематичному фестивалі в Порденоне, Італія (25 тис.).

Резонансним, але, на жаль, технічно недосконалим був показ відновленої версії легендарного фільму «За двома зайцями» з віднайденою оригінальною українською фонограмою.

Цього року Центром видано в рамках DVD-серії КОЛО ДЗИГИ відреставровані фільми «Людина з кіноапаратом», «Навесні». Уже в середині січня стануть доступні для продажу також DVD з реставрованими фільмами «Хліб» (музичний супровід PortMone), «Земля» (музичний супровід «ДахаБраха»), dvd-збірка «Щаблі демократії. Критична школа українською документалістики 1987-1995 рр.» (разом – 64 тис.) та збірка «Амосов. Століття».

Впродовж поточного року до друку підготовлена й у першому кварталі 2014 року побачить світ 500-сторінкова збірка вибраного «Іван Кавалерідзе. Мемуари. Сценарії. Статті» (68 тис.), яка міститиме автобіографію видатного режисера та скульптора без купюр, вибрані театральні та кіносценарії, а також чимало унікальних публіцистичних матеріалів з радянської та емігрантської періодики.

Навесні буде видано довгоочікуваний фотоальбом «Український кіноплакат 1920-х рр. ВУФКУ» (196 тис.), підтриманий грантом Фонду Ахметова «Розвиток України» за програмою і3, робота над яким уповільнилися через непередбачувані бюрократичні перешкоди з боку Національної бібліотеки ім. Вернадського.

Через несвоєчасне фінансування деякі з запланованих заходів четвертого кварталу 2013 року було скасовано.

Виробничий відділ Центру в 2013 році провадив роботи з виготовлення вихідних матеріалів фільмів та тиражування фільмокопій українських стрічок. Цьогоріч завершилась реставрація 35 фільмів української кінокласики та розпочався новий проект реставрації 45 стрічок, серед яких – єдина вціліла в сховищах Французької Сінематеки копія фільму «Тарас Трясило» (1926) та найстаріші зі збережених українські мультфільми «Тук-тук і його приятель Жук» (1935) та «Лісовий договір» (1936).

На 2014 рік крім уже традиційної участі в кіноринках головних міжнародних кінофестивалів Європи, Кіноархівом Центру заплановано проведення в Україні персональних – до 120-ліття Довженка та 80-ліття Кіри Муратової, та тематичних («Українська кіноутопія», «Українське феміністське кіно», «Українська рання кінокомедія») - ретроспектив, видання в рамках DVD-колекції КОЛО ДЗИГИ фільмів з новим музичним супроводом: «Одинадцятий», «Шкурник», «Турксиб», «Мультагітпроп» та DVD з «українськими трилогіями» Олександра Довженка та Дзиґи Вертова. До ювілею Сергія Параджанова та Данила Демуцького Центр планує видати тематичні фотоальбоми. Запланована низка закордонних ретроспектив – в МоМА (США), Каталонській сінематеці (Іспанія) та на спеціалізованому Фестивалі німого кіно в Порденоне (Італія).

З 2014 року Центр започатковує регулярну освітню платформу з залученням лекторів з України та з-за кордону.

dovzhenkocentre.org

19 січня, неділя, Червоний зал. КРАЩІ ФІЛЬМИ СВІТОВОГО КІНОПРОКАТУ

17 грудня, вівторок, Синій зал НАШ ІЛЮЗІОН. Художні фільми «НА ЗАХІДНОМУ ФРОНТІ БЕЗ ЗМІН» та «З НОВИМ РОКОМ!»

18 грудня, середа, Синій зал 25-й річниці Спітакської трагедії присвячується Документальний фільм «РОЗДІЛЮ ТВІЙ БІЛЬ»