f y
Національна спілка кінематографістів України

Статті

Телеоператор Іван Любиш-Кірдей отримав німецьку нагороду

23.06.2015

20 червня 2015 року український телеоператор Іван Любиш-Кірдей отримав у Кельні нагороду Deutscher Kamerapreis 2015. Журі відзначило його за телефільм «Втеча з Іловайська», знятий для німецького телеканалу ARD.

Марія Семенченко, «День»

У суботу, 20 червня, в німецькому місті Кельн відбулася урочиста церемонія нагородження лауреатів щорічної німецької премії для теле- та кінооператорів Deutscher Kamerapreis 2015. Цією премію нагороджують за видатні досягнення в галузі кінематографії для телебачення та кіно. Конкурс бере початок з 1982 року, з 2001 року проходить щорічно. Нагороджуються кіно- та телеоператори одразу у кількох номінаціях. Серед них – «Докудрама», «ТБ-ролик», «Кинофільм», «Висвітлення конфліктів» та інші. Також щороку журі обирає переможця в номінації «Почесний оператор». Цього року ним став польський оператор і режисер Славомир Ідзяк. Він відомий своєю багаторічною співпрацею з Кшиштофом Зануссі, Кшиштофом Кесльо́вським, Анджеєм Вайдою, Єжи Кавалеровичем. Як оператор Славомир Ідзяк працював над такими фільмами, як «Падіння «Чорного яструба» Рідлі Скотта, «Гаррі Поттер і Орден Фенікса» Девіда Йетса, «Варшавська битва. 1920» Єжи Гофмана.

У номінації, присвяченій висвітленню конфліктів та репортажам із кризових регіонів / зон конфліктів, нагороду виборов телеоператор каналу «1+1», німецького каналу ARD та «День-ТВ» Іван Любиш-Кірдей. Він був нагороджений за телефільм «Втеча з Іловайська», знятий для програми «Weltspiegel extra» німецького каналу ARD у серпні 2014 року. Тоді оператор Іван Любиш-Кірдей і журналіст Георгій Тихий потрапили в «Іловайський котел» разом з добровольчими батальйонами, про які напередодні знімали репортажі. Разом з колегами з інших ЗМІ журналістам вдалося під обстрілами вирватися звідти. Тоді, при виході з Іловайського котла, загинуло багато українських військових і добровольців.

Журі пояснили свій вибір тим, що оператор, знімаючи бойові дії, не зосереджувався лише на них, а звертав увагу й на реакції та емоції людей – військових, мирних мешканців… «В умовах великого фізичного і психологічного стресу, він чудово передав емоції людей та зробив їх ближчими для глядача», – йдеться в поясненні членів журі. Фактично, цей телефільм відкрив німецьким глядачам людський вимір війни на сході України.

Отримуючи нагороду, Іван Любиш-Кірдей подякував каналу ARD за можливість працювати з ними і показувати світу, що насправді відбувається в Україні. А ще подякував фотографу інтернет-видання «Лівий берег» Максу Левіну, який також був у той час в Іловайську. «У фільми використані і деякі кадри, відзняті українським фотографом Максом Левіним. Саме він був за кермом машини, на якій ми виривалися з Іловайська. Те, що ми живі, – це велика заслуга Макса, а отже це і його нагорода», – сказав Іван.

Іван Любиш-Кірдей розповідає «Дню» про війну, почуття гумору під «Градами» і хоробрість та честь українських військових.

Він коротко розповів про те, як проходили зйомки в умовах бойових дій, зауваживши, що це було емоційно нелегко. «Для мене ця нагорода є почесною, мені приємно її отримати, але у той же час вона є болісною… Це спогад про ті кілька днів у пеклі. У пеклі, в якому вже понад рік живе Україна», – сказав Іван Любиш-Кірдей. Він зауважив, що нагорода є важливою для нього, адже у певній мірі є доказом того, що його праця і праця багатьох його колег не є даремною. «Ця нагорода – нова відповідальність для мене, нова професійна планка, нижче якої я вже просто не маю права опуститися. Сподіваюся, мине не так багато часу, і я зможу знімати вже мирні репортажі. Нехай так і буде», – підсумував він.

До речі, телефільм «Втеча з Іловайська» журі 55-го Телевізійного фестивалю у Монте-Карло (Festival de télévision de Monte-Carlo) відібрало у номінацію «найкращий телевізійний документальний фільм», але нагороду стрічка не отримала.

Марія Семенченко, «День», 22 червня 2015 року

19 вересня 2019 року. Червоний зал Будинку кіно. Художній фільм "БЛУКАЮЧА ЗЕМЛЯ" (Китай, 2019 рік) НАЦІОНАЛЬНА СПІЛКА КІНЕМАТОГРАФІСТІВ УКРАЇНИ та CHINA FILM CO.,LTD,ЗА ПІДТРИМКИ ПОСОЛЬСТВА КНР В УКРАЇНІ

Будинок кіно НСКУ. Оренда Червоного залу. Червоний зал - 670 місць генеральний менеджер Олена Лебедь 067 329 08 05

ОРЕНДА ОФІСНИХ ПРИМІЩЕНЬ БУДИНКУ КІНО НСКУ ПЕРЕЛІК ОФІСНИХ ПРИМІЩЕНЬ БУДИНКУ КІНО НСКУ