f y
Національна спілка кінематографістів України

Статті

Про законотворчий процес у галузі екранних мистецтв

30.11.2015

27 листопада 2015 року відбулося чергове засідання Секретаріату Правління НСКУ, на якому було розглянуто питання «Про законотворчий процес у галузі екранних мистецтв».

Сергій Тримбач поінформував присутніх про участь 25 листопада 2015 року в засіданні Комітету Верховної Ради з питань культури і духовності. Розглядали проект закону «Про державну підтримку кінематографії в Україні».

Голова Спілки нагадав, що у Верховній Раді восени було зареєстровано два законопроекти з цього украй важливого питання. Один було розроблено народним депутатом Миколою Княжицьким, який акцентував на необхідності забезпечення фінансування галузі кіно коштами лотерей. Другий – ініціативною групою «#КіноКраїна», об’єднанням найбільших вітчизняних медіа-груп та кіно- і телевізійних виробників, спільно з Державним агентством України з питань кіно і за участі НСКУ (при тому переважна більшість зауважень Спілки були враховані в остаточній редакції законопроекту).

Автори двох альтернативних законопроектів мали узгодити власні позиції, аби мати шанс на проходження рішення у Верховній Раді. Такий консенсус було знайдено, і на засіданні Комітету з питань культури і духовності йшлося вже про доопрацьований варіант проекту закону, що поєднав переваги обох документів.

Сергій Тримбач у своєму виступі на засіданні Комітету з питань культури і духовності підтримав спільний законопроект. Він наголосив, що його тішить відсутність гризотні між кінематографістами і телевізійниками, які об’єдналися у прагненні радикальним чином поліпшити стан вітчизняної кіногалузі.

Найближчим часом законопроект «Про державну підтримку кінематографії в Україні» буде подано на розгляд Верховної Ради. Після першого читання буде можливість вносити правки до тексту. Тож Сергій Тримбач закликав секретарів Правління уважно вивчити доопрацьований документ і долучитися до його удосконалення.

Разом із тим, частину законів, необхідних для реформи галузі кінематографії, пов’язаних із внесенням змін у Податковий, Бюджетний, Митний кодекси, слід приймати окремо.

Володимир Тихий повідомив, що взяв участь у засіданні парламентського Комітету з питань запобігання і протидії корупції. Розглядали проект закону про внесення змін до Митного кодексу щодо звільнення від оподаткування ввізним митом устаткування (обладнання) та комплектуючих виробів до нього, що ввозяться суб’єктами кінематографії для виробництва та демонстрації фільмів відповідно до Закону України «Про державну підтримку кінематографії в Україні».

Чинна редакція законопроекту викликала істотну критику у народних депутатів через свою «корупційну складову». Вони заважили законопроект занадто неконкретним: у ньому не було однозначно визначено, про які саме товари йдеться. На жаль, ініціаторів законопроекту на засіданні не було, тож відповісти на запитання й розбити сумніви комітетчиків було нікому.

Ще один законопроект, який чекає на прийняття, знаходиться на розгляді у Комітеті з податкової та митної політики. У ньому йдеться про продовження до 1 січня 2021 року низки податкових пільг для галузі кінематографії, що спливають наприкінці цього року. Поки що про стан проходження цього законопроекту – чи не найважливішого з усіх (у ближчій перспективі) – нічого не відомо.

Також Володимир Тихий ознайомив секретарів Правління із можливостями державно-приватного партнерства, передбаченими чинним законодавством. Питання виникло на попередньому засіданні Секретаріату, під час обговорення економічного та виробничого стану Національної кінематеки України.

Свого часу кіностудія мала намір залучити інвестиції від кінокомпанії «Квартал-95», були зацікавлені інвестувати у Національну кінематеку України і болгарські продюсери, однак втілити у життя проекти не вдалося. Правові механізми для залучення таких інвестиції вже є, зазначив Володимир Тихий, але вони аж ніяк не досконалі, тож у цьому напрямку слід працювати також.

Разом із тим на засіданні Секретаріату було зазначено, що законодавчі ініціативи щодо державної підтримки кінематографії здебільшого ігнорують сферу кіноосвіти. Тож потрібен або окремий нормативно-правовий акт із цього питання, або ж – безпосереднє підвищення ролі Держкіно, започаткування агентством кіноосвітніх програм.

Питання про стан і перспективи кіноосвіти в Україні, про законотворчий процес у сфері екранних мистецтв та про кінопрокат і кінодистриб’юцію українських фільмів було вирішено включити до порядку денного VII Пленуму Правління НСКУ, який відбудеться 15 грудня.

Сергій Васильєв