f y
Національна спілка кінематографістів України

Статті

Кіно покоління NEXT

28.01.2016

3 15 по 17 січня 2016 року відбувся Перший Одеський міжнародний дитячий кінофестиваль NEXT.

Ірина Гордійчук, «День»

Не дивно, і навіть закономірно, що ідея створення дитячого кінофестивалю спала на думку саме одеситам (співзасновники — директор Одеської кіностудії Андрій Звєрєв і директор кінозалу «Інотеатр» Ольга Копилова). Це сьогодні фільмів для дітей знімається надто мало, а глядачі старшого і середнього поколінь чудово пам’ятають мужніх, авантюрних, зворушливих героїв картин «Пригоди Електроніка», «Про Вітю, Машу і морську піхоту», «Канікули Петрова і Васечкіна, звичайні і неймовірні», «Пригоди Тома Сойєра і Гекльберрі Фінна», «Вище за веселку» та багато інших. Персонажів цих стрічок наслідували, їх цитували, нерідко вони навіть мали вплив на вибір майбутньої професії. А в титрах улюбленого кіно, між іншим, стояла знайома емблема Одеської кіностудії, яка за часів Радянського Союзу була гідним конкурентом такої потужної кінофабрики, як студія дитячих і юнацьких фільмів імені Горького.

Амбітні організатори Першого міжнародного дитячого кінофестивалю NEXT вирішили нагадати про минулу славу кіностудії на прикладах добрих і чесних, із захоплюючим сюжетом, сучасних фільмів для дитячого та сімейного перегляду, показати, наскільки важливе таке кіно для формування особистості, якій жити в новій Україні. І зробили це. Програма форуму складалася з двох частин — міжнародний конкурс і позаконкурсний показ національних фільмів.

Одеські діти та школярі з області, а також школярі з Кіровограда, Полтави, Хмельницького, Києва та інших міст країни мали унікальну можливість подивитися зарубіжні картини, які ніде більше не можна побачити, — їх немає ані в прокаті, ані в інтернеті. Це — глядацькі хіти престижних міжнародних кінофестивалів: «Творець ігор» (режисер Хуан Пабло Бускаріні, Аргентина, Канада, Італія), «Лабіринт» (Дуглас Босвелл, Бельгія, Нідерланди), «Сімейство Крістмас» (Карстен Рудольф, Данія), «Маленькі розбійники» (Армандс Звірбуліс, Латвія, Австрія), «Дивак» (Стюарт МакДональд, Австралія), «Син Віннету» (Андре Еркау, Німеччина).

На фестивалі працювали два журі: професійне доросле (до його складу входили кінематографісти з України, Франції, Болгарії, Польщі та Чехії) під головуванням актора і режисера Віктора Андрієнка, яке оцінювало фільми міжнародної конкурсної програми, і дитяче, якому дісталося зовсім недитяче і дуже відповідальне завдання — окрім іноземних картин вони дивилися ще й вітчизняні.

Кращим фільмом, на думку професійного журі, стала стрічка з Данії «Сімейство Крістмас» з формулюванням «За добру різдвяну казку, в яку повірили дорослі». Вердикт дитячих суддів (а ними були діти різного віку — від 6 до 15 років, що дуже важливо!) — мюзикл «Трубач» українського режисера Анатолія Матешка.

На кінофестивалі також працювала NEXT-school — своєрідна кіношкола (члени міжнародного журі, іноземні гості провели 18 майстер-класів), в якій школярі змогли побачити те, що знаходиться «за лаштунками» кінозйомок, дізнатись, що відбувається за кадром, коли працює кінокамера. Віктор Андрієнко, наприклад, розповів, як озвучуються мультфільми, і захвату дітей не було меж, коли вони почули, що герої всім відомого «Острова скарбів», заговорили їх голосами. Володар «чорного поясу», золотий призер Кубка України у версії танто (ніж) і кодаті (короткий меч) Микита Буданцев дав хлопцям урок бойової хореографії, а актриса Галина Сулима пригадала, що вперше потрапила на Одеську кіностудію, коли їй було 11 років.

Якщо підбивати попередні підсумки, перший млинець вийшов не комом. А ось як новий кінофорум розвиватиметься надалі, ми зможемо дізнатися вже через декілька місяців, тому що, за задумом організаторів, Одеський міжнародний дитячий кінофестиваль NEXT вирішено проводити двічі на рік: у дні новорічних та різдвяних свят і в День захисту дітей — 1 червня. Отже, час пішов!

Ірина Гордійчук, «День», 26 січня 2016 року, №12