f y
Національна спілка кінематографістів України

Статті

Американська мрія, або Життя власним коштом

31.01.2016

У грудні 2015 року у київському кінотеатрі “Кінопанорама” відбулися перші покази документального фільму українського журналіста Володимира Мули “Американська мрія” про заокеанську країну, яка багатьом видається ідеальною.

Олена Рубашевська, kinoukraine.com

Зібравши безліч історій емігрантів та американських громадян, Володимир спробував об’єктивно відповісти на питання: що ж насправді таке та “американська мрія” і чи дійсно її можна назвати раєм?

Володимир Мула зазначив, що під час зйомок та монтажу не мав на меті створення високохудожнього кінотвору: свою роботу він вважає радше документальною журналістською стрічкою, яка у репортажному стилі розкриває поставлену творцем проблематику. Володимир, маючи за плечима журналістський досвід та розуміння телевізійної специфіки, правильно обрав формат і тим самим забезпечив для свого твору можливість віднайти життя не лише на фестивалях, але і на телебаченні та в інтернеті.

Знято картину у блогерському стилі, без надмірного пафосу та безпідставних узагальнень. Як пояснює сам журналіст, він вірить тільки тому, що сам чує і бачить, і тому сюжет документальної стрічки будується на оповідях реальних осіб, яких він зустрічав протягом своєї подорожі: це люди різних соціальних прошарків, професій та поглядів, які у більшості своїй не вдавалися у надзавдання журналіста, якого бачили вперше у житті, а просто відповідали на питання і щиро висловлювали свої думки.

Окрім випадкових і непередбачуваних знайомих, Володимир багато спілкувався з емігрантами з пострадянських країн, в тому числі – з України. Але це не просто “балакливі голови” – обираючи найбільш гострі і актуальні тези про реальність “країни мрій”, режисер з багатьох сторін висвітлює аспекти життя за океаном, оперуючи цифрами, статистикою та документальними свідченнями.

Комфортно почувати себе у спілкуванні із американцями Володимир Мула міг завдяки володінню англійською мовою, яку вивчив та вдосконалив під час перебування у Штатах за популярною серед молоді програмою Work and Travel. Та останнього разу він полетів за океан саме заради зйомок фільму. Грошей журналіст майже не мав, розраховував переважно на гостинність “наших”.

Подорожувати країною йому вдалося завдяки другові дитинства Сашкові Стефанюку, який вже багато років живе у США та працює далекобійником. Завдяки цьому Володимир Мула зміг створити повноцінне роуд-муві – і, безумовно, ця географічна “розкиданість” допомогла більш різносторонньо висвітлити переваги та вади у житті однієї з найрозвиненіших країн світу.

Знімалася стрічка на Canon T60. Усюди до режисера ставилися привітно – фіксування документальної реальності не становило жодних проблем, окрім єдиного випадку у індіанській крамничці, де господарі попрохали не фільмувати їх через релігійні переконання. Матеріалу врешті назбиралося на 350 гігабайтів, і коли Андрій Луннік, монтажер проекту, “закинув” відео на таймлайн, виявилося, що нафільмував Володимир на 18 годин.

Тоді Андрій назвав друга божевільним.

Об’єктивність – категорія, якої майже неможливо досягти при створенні документального фільму, адже, якщо заглибитись у філософію, то виявиться, що об’єктивність у кожного своя. Що ж відтак робити журналістові, який хоче зробити документальну стрічку? Ставлячи питання і знаходячи свою власну відповідь, треба не просто урочисто озвучувати її, підкріплюючи беззмістовним, хоч і видовищним, відеорядом та ліричною музикою, але – перш за все  – підтверджувати її аргументами та фактами, не боячись подивитися в обличчя цілком протилежним точкам зору: без гніву, насмішок та знущань. 

Володимиру Мулі в “Американській мрії” вдалося бути настільки об’єктивним, наскільки це можливо. Глядач спостерігає за досвідом, якого набуває журналіст протягом своєї подорожі, і конкретно бачить, як і чому Володимир добігає висновків, які висловлює наприкінці свого дослідження.

Проте тут залишається місце і для власних оцінок і суджень. Тому, хто захоче посперечатися із Володимиром у його висновках, потрібно буде озброїтись не менш переконливим відеоматеріалом та дотриманням балансу у його подачі.

Якщо ж резюмувати, то “американська мрія” – це передусім життя власним коштом і власною ініціативою. 

Олена Рубашевська, kinoukraine.com, 3 грудня 2015 року

19 вересня 2019 року. Червоний зал Будинку кіно. Художній фільм "БЛУКАЮЧА ЗЕМЛЯ" (Китай, 2019 рік) НАЦІОНАЛЬНА СПІЛКА КІНЕМАТОГРАФІСТІВ УКРАЇНИ та CHINA FILM CO.,LTD,ЗА ПІДТРИМКИ ПОСОЛЬСТВА КНР В УКРАЇНІ

Будинок кіно НСКУ. Оренда Червоного залу. Червоний зал - 670 місць генеральний менеджер Олена Лебедь 067 329 08 05

ОРЕНДА ОФІСНИХ ПРИМІЩЕНЬ БУДИНКУ КІНО НСКУ ПЕРЕЛІК ОФІСНИХ ПРИМІЩЕНЬ БУДИНКУ КІНО НСКУ