f y
Національна спілка кінематографістів України

Статті

Комітет свободи слова звернеться до МВС та ГПУ щодо дій «Укртелефільму»

19.02.2016

Члени Комітету з питань свободи слова та інформаційної політики Верховної Ради України вирішили звернутися до МВС та Генпрокуратури щодо саботажу керівництвом ДП «Студія "Укртелефільм"» виконання закону про суспільне мовлення. А також провести з ними спільне виїзне засідання на території студії. Таке рішення Комітет ухвалив одноголосно під час чергового засідання 17 лютого 2016 року.

Світлана Остапа, «Суспільне мовлення»

Доповідач з цього питання перший заступник гендиректора НТКУ Олександр Харебін зазначив, що на виконання закону про суспільне, постанови уряду та наказу голови Держкомтелерадіо керівництво «Укртелефільм» мало вчинити певні дії, пов’язані з реформуванням. За його словами, всі компанії це зробили вчасно, окрім ДП «Укртелефільм». «Всі наші пропозиції щодо співпраці з колективом і керівництвом "Укртелефільму" ігнорувалися», – сказав він.

«Коли ми зрозуміли, що йде саботаж, то в листопаді 2015 року рішенням Колегії Комітету головою комісії з реорганізації компанії було призначено юриста НТКУ Олену Любченко. Але, незважаючи на це, вона досі не може приступити до виконання своїх обов’язків. Ми вже звернулися до міністра внутрішніх справ, і наразі відкрите кримінальне провадження. Але все одно результату немає. Треба забезпечити доступ до документів, які необхідні для реформування. Подали до суду, суддя задовольнив позов частково», – зазначив голова Держкомтелерадіо Олег Наливайко.

Олена Любченко зауважила, що коли вона приходить на студію «Укртелефільм», то над нею відверто насміхаються, а контролюючим органам, зокрема держфінінспекції, не надається необхідна документація. «Олег Наливайко прийшов разом з нами, пояснив, що йде незворотна реорганізація, що створюється суспільне мовлення, ми запропонували працівникам студії новий штатний розпис. Пан Наливайко ще в листопаді видав наказ і зобов’язав пана Петренка передати всі документи. Жодних дій ним не здійснено», – поскаржилася юрист НТКУ. 

Чим викликаний саботаж, пан Петренко так і не спромігся пояснити.

Олександр Харебін запропонував створити тимчасову слідчу комісію, щоб розібратися, що робиться на ДП, яке зупинило створення суспільного мовлення. «Тут не йдеться про "Укртелефільм" і не про тих людей, що там працюють, тут ціна питання 100 млн. грн. Це ДП зараз контролює активи вартістю близько 100 млн. грн. Тут питання не про суспільне мовлення, а про майно. В цій оборудці, а це саме оборудка, яка стосується збудованих двох будинків на території студії, задіяні районна прокуратура, суди та багато інших. І питання втрати контролю держави над студією почалося ще 2007 року. Нам зараз керівництво студії закидає, що в разі реформування це майно, за яке довгий час тривають суди, ми втратимо. Це не так. Воно нікуди не дінеться, а надійде на баланс держави», – запевнив пан Харебін.

«Я не знаю, чи Комітет зможе щось зробити. Бо тут навіть суд не спроможний вдіяти. Бо є кілька людей, які вирішили, що вони можуть робити, що завгодно. Вони вирішили прибрати до рук державну власність, і ніхто з нас нічого не може зробити», – сказав гендиректор НТКУ Зураб Аласанія.

На засіданні також була присутня слідча, яка повідомила, що суд виніс рішення про видачу їй печатки та оригіналів установчих документів. «І дана ухвала оскарженню не підлягає. Однак юристи "Укртелефільму" все одно оскаржують цю ухвалу в апеляційному суді. На даний час Віктора Петренка я зловити не можу, хоча їжджу на студію як на роботу», – зауважила вона.

Член громадської ради при Комітету свободи слова та член Наглядової ради суспільного мовлення, заступник шеф-редактора порталу «Детектор медіа» Світлана Остапа виступила проти того, щоб із закону вилучали студію «Укртелефільм», оскільки після того, хтось може захотіти вилучити й інші суб’єкти. «З початку процесу реорганізації майже всі суб’єкти, яких близько 30-ти, виконали наказ Держкомтелерадіо. І всі хто там працює, а це понад 6 тисяч чоловік, стали заручниками "Укртелефільму", який саботує цей процес», – сказала вона.

Народні депутати неодноразово запитували, чому Віктор Петренко не передає документи голові ліквідаційної комісії Олені Любченко, але відповіді не отримали. 

Член Комітету Юрій Павленко запропонував, зважаючи на контрольні функції Комітету, провести виїзне засідання на студії «Укртелефільм». І запросити представників МВС, ГПУ та інші органи, які б могли допомогти Комітету виконати свої функції.

Заступник голови Комітету Сергій Висоцький підтримав пропозицію колеги і додав, що Комітет може звернутися до МВС і Генпрокуратури з повідомленням про злочин, який здійснили пан Петренко й інші особи. «Вони тут сидять, посміхаються і ведуть себе абсолютно нагло і без поваги до членів Комітету і присутніх. Ми попросимо, щоб ГПУ забрало до себе провадження проти конкретних осіб, а не за фактом. Вибачте, не повинен парламент розрулювати ситуацію з державним підприємством! На мою думку, це змова організованої злочинної групи. І тоді можна буде туди посилати спецназ на студію. А потім проводити виїзне засідання», – сказав Висоцький.

Вікторія Сюмар підсумувала, що Комітет напише звернення до МВС і ГПУ про факти саботажу у виконанні закону про суспільне і в п’ятницю 19 лютого його оголосять з трибуни парламенту. «Потім ми організуємо спільне засідання з силовими структурами по цій справі. Щоб ліквідаційна комісія в присутності народних депутатів могла розпочати виконувати свої функції. Щоб їй передали документи», – зазначила голова Комітету. Віктор Петренко пообіцяв передати всі документи.

Засідання вирішено провести вже наступного тижня.

Світлана Остапа, «Суспільне мовлення», 17 лютого 2016 року