f y
Національна спілка кінематографістів України

Статті

Доля генія

26.12.2016

У Будинку кіно представили документальну стрічку «Загальний зшиток» про життя Олександра Довженка.

Світлана Агрест-Короткова, «День»

За всіх часів, за будь-якої формації тоталітарний режим і його правителі «зналися» на культурі досконало і обраних ними ж її служителів тримали на короткому повідку. Діючи давно перевіреним методом батога і пряника. І скількох геніїв втратило людство, не дізнавшись їхніх імен! І у скількох талановитих людей відняли можливість висловлюватися!

Не заглиблюватимуся в історію — це перспективна тема не для однієї монографії, — ці думки переслідували мене при перегляді і після прем’єри нового документального фільму «Загальний зшиток» режисера Юлії Лазаревськой, присвяченого, певно, найчорнішим рокам у житті безсумнівного генія українського кіно — Олександра Петровича Довженка. «Обласканий» владою, живучи у центрі «златоглавої» — на Кутузовському проспекті, Довженко, якого на дачу, до славного Передєлкіно, возили на спецмашині, гірко страждав від свого вимушеного мовчання. Практично відлучений від улюбленого дітища — кіно.

Сценарій майстерно й чітко виписаний Сергієм Тримбачем, відомим кінознавцем і публіцистом, нещодавнім лауреатом Премії Джеймса Мейса, одним з найкращих знавців життя і творчості майстра українського кіно. Окрім «віхових» дат, починаючи з 1939 року, коли Довженка «призначили» зразком радянського українства на поділених Гітлером і Сталіним західних територіях, через війну, приниження, «покаяння» в помилках, до дня смерті — 25 листопада 1956 року, до фільму долучено щоденникові записи Олександра Петровича, особисте листування. Без педалювання вододілу стосунків з диктатором і глибоко захованих особистих переживань у фільмі відкривається глядачеві трагічна доля генія.

Юлія Лазаревська постановник не одного документального кіно про знакових для України історичних осіб. Вона має унікальне вміння оживити, здавалося б, холодний, хронікально-документальний відеоряд, талановитими мазками, що добре вписуються в нього. Ідеї режисера втілює у «зримі» кадри постійний соратник і чудовий оператор — Микола Мандрич.

Музика неперевершеного композитора Валентина Сильвестрова вельми органічно підкріплює відеоряд, а закадровий образ майстра, його тексти, сповнені болю і страждань, з величезним тактом і талантом виконав популярний артист Олександр Вертинський. У ролі його дружини, Юлії Солнцевої, «звучить» завжди чарівна Лариса Кадочникова. Групу, сповнену ентузіазму і бажання творити, очолила на студії «Кінематографіст» продюсер Світлана Степаненко.

Допрем’єрний показ відбувся в Києві в переповненій залі. Кіно вдалося. Попереду фестивальна і прокатна доля. Чи щаслива?

Світлана Агрест-Короткова, «День», 1 грудня 2016 року, №220—221

Перший Кіноогляд оголосив переможців

19 вересня 2019 року. Червоний зал Будинку кіно. Художній фільм "БЛУКАЮЧА ЗЕМЛЯ" (Китай, 2019 рік) НАЦІОНАЛЬНА СПІЛКА КІНЕМАТОГРАФІСТІВ УКРАЇНИ та CHINA FILM CO.,LTD,ЗА ПІДТРИМКИ ПОСОЛЬСТВА КНР В УКРАЇНІ

Будинок кіно НСКУ. Оренда Червоного залу. Червоний зал - 670 місць генеральний менеджер Олена Лебедь 067 329 08 05