f y
Національна спілка кінематографістів України

Статті

Тетяна Яблонська, Закарпаття й кіно

20.03.2017

Сергій Тримбач

17 березня 2017 року, в п'ятницю, прочитав невелику лекцію щодо контексту творчості Тетяни Яблонської, в рамках її персональної виставки в Національному художньому музеї (куратор Оксана Баршинова).

Вихідна історична точка моєї оповіді – виставка Федора Манайла у Києві, на початку 1960-х років.

Виставка справила надзвичайно сильне враження – зокрема, на Тетяну Яблонську і Сергія Параджанова. Зрештою, і перша, і другий поїхали в Карпати... Зрештою, це призвело до радикальних перемін у їх мистецькому світовідчутті...

Тетяна Яблонська: «А тут почалася «відлига». Розвінчали культ особистості. Розпочалося пожвавлення в мистецтві. Відчула і я безвихідь у своїх картинках «на дитячу тематику». Відчула і я потребу в активній творчості.

Допомогло Закарпаття, його надзвичайно цікава школа живопису. Як свіжо сприймалися в нас роботи Ерделі, Коцкі, Манайла, Шолтеса, Глюка, Бокшая! Який живий струмінь улили вони в наше мистецтво! Як активно стали виступати на наших виставках!

Та незабаром і по їхніх головах пройшовся кийок ждановських постанов. Та нині не про це.

На мене дуже вплинуло їхнє мистецтво, особливо коли я ясно відчула необхідність вибиратися з безвиході. Виставка Манайла в Києві та її гучний успіх глибоко-глибоко запав у душу. А я що роблю?

Якось ми з Арменом, Вадимом Одайником і його дружиною відправлялися на машині Вадима в Закарпаття, писати. Зупинилися в селі Апша Солотвинського району. Прикордонна зона. Румунські села. Надзвичайна архітектура, барвисті народні костюми. Усе надзвичайно виразне. Працювали багато, дуже активно. Тієї весни й розпочався в мене новий творчий підйом...»

Федір Манайло (1910–1978) – художник, чи не найяскравіший представник закарпатської школи живопису.

На фото: картина Тетяни Яблонської та кадр із фільму «Криниця для спраглих» (1965, реж. Юрій Іллєнко)

Сергій Тримбач

18 лютого, неділя, Червоний зал КРАЩІ ФІЛЬМИ СВІТОВОГО КІНОПРОКАТУ Художній фільм «КРИВИЙ БУДИНОЧОК»

19 лютого, понеділок, Синій зал Цикл «Наші співвітчизники у світовому кіно» Художній фільм «ПАНІ БЕЗ ПАСПОРТА»

20-21 лютого, вівторок-середа, Блакитна вітальня Міжнародна науково-практична конференція «РЕЖИСУРА ЕКРАННИХ МИСТЕЦТВ: актуальні питання професії, методологія навчання».