f y
Національна спілка кінематографістів України

Статті

Тетяна Яблонська, Закарпаття й кіно

20.03.2017

Сергій Тримбач

17 березня 2017 року, в п'ятницю, прочитав невелику лекцію щодо контексту творчості Тетяни Яблонської, в рамках її персональної виставки в Національному художньому музеї (куратор Оксана Баршинова).

Вихідна історична точка моєї оповіді – виставка Федора Манайла у Києві, на початку 1960-х років.

Виставка справила надзвичайно сильне враження – зокрема, на Тетяну Яблонську і Сергія Параджанова. Зрештою, і перша, і другий поїхали в Карпати... Зрештою, це призвело до радикальних перемін у їх мистецькому світовідчутті...

Тетяна Яблонська: «А тут почалася «відлига». Розвінчали культ особистості. Розпочалося пожвавлення в мистецтві. Відчула і я безвихідь у своїх картинках «на дитячу тематику». Відчула і я потребу в активній творчості.

Допомогло Закарпаття, його надзвичайно цікава школа живопису. Як свіжо сприймалися в нас роботи Ерделі, Коцкі, Манайла, Шолтеса, Глюка, Бокшая! Який живий струмінь улили вони в наше мистецтво! Як активно стали виступати на наших виставках!

Та незабаром і по їхніх головах пройшовся кийок ждановських постанов. Та нині не про це.

На мене дуже вплинуло їхнє мистецтво, особливо коли я ясно відчула необхідність вибиратися з безвиході. Виставка Манайла в Києві та її гучний успіх глибоко-глибоко запав у душу. А я що роблю?

Якось ми з Арменом, Вадимом Одайником і його дружиною відправлялися на машині Вадима в Закарпаття, писати. Зупинилися в селі Апша Солотвинського району. Прикордонна зона. Румунські села. Надзвичайна архітектура, барвисті народні костюми. Усе надзвичайно виразне. Працювали багато, дуже активно. Тієї весни й розпочався в мене новий творчий підйом...»

Федір Манайло (1910–1978) – художник, чи не найяскравіший представник закарпатської школи живопису.

На фото: картина Тетяни Яблонської та кадр із фільму «Криниця для спраглих» (1965, реж. Юрій Іллєнко)

Сергій Тримбач

Будинок кіно На його чотирьох поверхах розташувалися три кінозали:

Ресторан, бар і кафе у Будинку кіно Ресторан, бар і кафе у Будинку кіно – ідеальні місця для проведення банкетів, фуршетів, приймань.

Київ, Будинок кіно, оренда