f y
Національна спілка кінематографістів України

Статті

Пам’яті Даниїла Дондурея

14.05.2017

Сергій Тримбач

14 травня 2017 року в Москві попрощались з Даниїлом Дондуреєм (1948–2017). З 1993 року він очолював журнал «Искусство кино». Основною його спеціальністю була соціологія культури.

Один із російських Інтернет-сайтів повідомив про цю надсумну подію такими словами: «Умер выдающийся российский кинокритик, поддержавший Украину в войне с Путиным».

Йдеться, зокрема, про те, що у березні 2014-го Даниїл Дондурей підписав лист «Мы с Вами!» російської громадської організації «КиноСоюз» на підтримку України.

Даниїл Дондурей був справді крупним мислителем. Відтак влада його терпіла і навіть почасти визнавала. Хоча, скажімо, Нікіта Міхалков не вибачив йому прагнення позбавити його крісла очільника Союзу кінематографістів Росії – у підсумку 2008 року редакцію журналу «Искусство кино» позбавили приміщення (спеціально збудованого колись для цього журналу) на вулиці Усієвіча. Що ж, редакція вижила і виборола своє місто під культурним сонцем. Хочеться вірити, що це місце буде утримано і надалі.

Андрій Плахов зацитував один із висловів Даниїла Дондурея: «Мы не чувствуем время, мы все живем в разных веках, а объединить нас должна не политика, а культура». Абсолютно точно! І мудро... Даниїл Дондурей умів зшивати часові шари і площини, він володів талантом стереоскопічного бачення. Дивувався тому, скажімо, що в Росії абсолютна більшість людей продовжує жити совітськими штампами.

Що, власне, відбулось (за Дондуреєм) у Росії (а багато в чому те саме – в Україні). Цитую, У 1990-ті «рынок был приспособлен для того, чтобы сохранить советский тип сознания. (...) Не внедрена простая истина, согласно которой деньги это не отрава, не дрянь, что частная собственность естественное состояние. (...) А после 2012 года началась война за сохранение советского типа сознания».

Війна продовжиться, тепер уже Даниїл Борисович буде спостерігати за нею з іншої точки зору.

Мої і, упевнений, усіх українських кінематографістів, які знали і поважали Даниїла Дондурея, найщиріші співчуття дружині, Зарі Абдуллаєвій, дочці Тамарі, колективу редакції «Искусство кино», усім колегам.

Вічна і добра пам’ять!

Сергій Тримбач

22 травня, середа, Малий зал Рада ветеранів НСКУ «Шлях до творчих вершин» Вітання ювілярів

21 травня, вівторок, Синій зал ВЕЧІР ПАМ’ЯТІ «ОЛЕКСАНДР АСКОЛЬДОВ. НЕВІДОМЕ…»

20 травня, понеділок, Синій зал НАШ ІЛЮЗІОН