f y
Національна спілка кінематографістів України

Новини

«Досліджуючи вплив». Як документалістика змінює глядача?

14.05.2017

Як документальне кіно може змінювати глядача? Як достукатися до аудиторії в регіонах? Ці проблемні питання актуальні для багатьох документальних фестивалів світу. Тому Docudays UA долучився до міжфестивальної ініціативи EXPLORE IMPACT («Досліджуючи вплив»).

«One World» (Чехія), «Watch Docs» (Польща), Фестиваль кіно про права людини Verzio (Угорщина), Docudays UA (Україна), CineDOC-Tbilisi (Грузія) – п’ять потужних фестивалів документального кіно про права людини об’єдналися задля втілення правозахисних ініціатив, воркшопів та кампаній. EXPLORE IMPACT («Досліджуючи вплив») – проект, що покликаний сприяти розвитку громадянського суспільства та захисту прав людини й меншин.

Покази документальних фільмів про проблеми, пов’язані з правами людини, а також дискусії та дебати після цих показів – один із найефективніших інструментів донести ідеї до аудиторії та вплинути на спосіб мислення людей. 

«Особливо якщо мова йде про творчі фільми із сильним сюжетом і героями, які досягають своїх цілей, долаючи труднощі. Я вважаю, що «фільми недержавних організацій» (НДО) і авторські документальні фільми суттєво відрізняються, однак чимало НДО, які інвестують у ці «фільми» та знімають короткометражки, не розуміють, що, підтримуючи творчі документальні фільми, вони матимуть змогу набагато ефективніше впливати на думку громадськості. Тому ми щороку організовуємо соціальну програму для НДО та кінематографістів, щоб посприяти їхній співпраці та створенню цікавих документальних фільмів для широкої аудиторії», – розповідає координаторка фестивалю CinéDOC-Tbilisi Ілеана Станчулеску про досвід проведення подібних ініціатив у Грузії. 

«Це можуть бути фільми як і про глобалізацію, так і про політичні проблеми або ж про виробництво харчів: «Ми годуємо світ» (глобальне виробництво продуктів харчування та його вплив на місцевих фермерів), «Справжній бруд на фермера Джона» (виробництво біопродуктів), «Подвійна порція» (необоротний вплив McDonald’s на здоров’я) тощо. Зокрема, це спонукає глядачів задумуватися над тим, що вони купують та споживають. [Вони] починають уникати певних корпорацій, активніше брати участь у розвитку місцевого або натурального сільського господарства тощо. Інший цікавий приклад – український документальний фільм «Євромайдан. Чорновий монтаж». Ми показували його на фестивалі в Грузії, і в залі не було жодного вільного місця. Після перегляду відбулася активна дискусія, що також сприяло кращому розумінню ситуації в Україні, – додає Ілеана Станчулеску. – Сотні тисяч глядачів таких фестивалів, як «One World», Docudays UA, Міжнародний фестиваль документального кіно в Амстердамі та багатьох інших, – ознака того, що люди хочуть дізнатися щось нове про світ, права людини та соціальні права, про те, як можна змінити себе, поліпшити власну поведінку та зробити світ кращим». 

Новаторство проекту «Досліджуючи вплив» (EXPLORE IMPACT) у тому, що вплив рідко досліджують у такий розмаїтий спосіб – з використанням аналізу даних, презентацій, воркшопів та кампаній. 

Усі партнери-учасники проекту «Досліджуючи вплив» підтримують менші громадські організації та низові ініціативи у невеликих містах: починаючи від успішних кінопоказів у школах, які координує «One World», до розвинутої системи регіональних партнерів в Україні, тренінгів Future Docs у Польщі, ініціативи CivilDOC у Грузії та програми розширення аудиторії Verzio в Угорщині. 

В рамках проекту Docudays UA організує тренінг для регіональних координаторок та координаторів в Україні з 23 по 30 березня 2018 року.

Саме через широку мережу регіональних партнерів по всій Україні фестиваль підтримує низові ініціативи, які мають на меті сприяти суспільному та культурному добробуту різних мереж спільнот. Впливати на освічену проєвропейську аудиторію в Києві не так складно, як впливати на аудиторію в регіонах України. Тому регіональні покази дуже важливі, особливо зараз, коли Східну Україну розриває війна, коли «м’яка сила» Росії може вплинути на багатьох соціально вразливих людей і коли деякі з необхідних, але болісних реформ, які впроваджує український уряд, можуть відвернути інтерес людей від демократичних цінностей. Тому Docudays UA навчить своїх регіональних координаторок та координаторів програмуванню, просуванню та іншим видам діяльності, важливим для збільшення впливу в регіонах України.

Більше про проект «Досліджуючи вплив» (EXPLORE IMPACT) тут>>>.

За офіційною інформацією