f y
Національна спілка кінематографістів України

Новини

Євгеній Гальперін: «Коли в фільмі звучатиме музика, а коли тиша, рівноцінно важливо»

17.07.2017

16 липня 2017 року свою творчу зустріч в рамках 8-го Одеського кінофестивалю провів Євген Гальперін, член журі Міжнародного конкурсу, композитор, який написав саундтрек до стрічок Люка Бессона, Сергія Мокрицького, Баррі Зонненфельда, Геррі Росса, Андрія Звягінцева. Подаємо тези його виступу, підготовлені пресовою службою кінофестивалю.

"Згідно з легендою, ідея використовувати музику в кіно з'явилася ще у братів Люм'єр. У першому кінотеатрі в Парижі в фойє стояло фотрепіано. Його використовували лише для того, щоб розважати публіку перед сеансом. У якийсь момент кіномеханік попросив перенести піаніно в зал, щоб заглушити звук кіноапарата, який занадто голосно працював. Так музика потрапила в кіно".

"Дуже важливо розбиратися в психології персонажів. Музика часто дає те, що режисер не встигає розповісти за півтори години фільму. Наприклад, нам показують героя, про якого ми нічого не знаємо. Він з глибоким виразом обличчя гуляє. Але обличчя мало що розповідає. А музика може дати практично весь бекграунд. За три хвилини музика розповість сильніше і повніше, ніж будь-яка картинка".

"Коли в фільмі звучатиме музика, а коли тиша, рівноцінно важливо. Тиша в кіно – теж частина роботи. У комерційному кіно музика майже завжди безперервна. Вона зобов'язана вести глядача і не відпустити його, щоб він не відволікався. Якщо герой плаче, то музика повинна підвести до цього, пояснити все. А в авторському кіно режисер сам може змусити глядача сміятися і плакати, а музика повинна внести таке, чого нічим іншим не внести. Я вважаю, що після цілого століття історії кіно ми просто зобов'язані звертати увагу на пропорції тиші і музики".

"Занадто мелодійні та яскраві теми для кіно зараз не в тренді. Це надмірно лірично для нинішнього кіно. Наприклад, прекрасний Морріконе зараз неможливий. У кіно в наш час все набагато динамічніше. Мінімалізм. Бажано на двох нотах".

"Щоб стати кінокомпозитором, безумовно потрібно вчитися. Але зовсім необов'язково це робити в класичних структурах. Зараз найцікавіша музика в кіно написана композиторами, які прийшли з поп-музики. Нік Кейв, Кріс Мартінес, Ван Гелліс, гітарист "Radiohead", Джонні Грінвуд. Тому що, на жаль, класичні кінокомпозитори звикли спиратися на милицю картинки. Часто їх музика сама по собі не несе смислового навантаження. Як підстилка. Красива і професійна, але безлика. А у музикантів з поп-музики вона говорить сама за себе".

"Для стилістики музики важливий і національний колорит. Я працював з іранським легендарним режисером, Асгаром Фархаді, двічі "оскароносним". Нам було складно. Зіткнення двох різних культур – це неминуче. Я розумів що у нього стилістика інша, східна, але нам треба було підлаштуватися під європейську публіку, під французів. Оскільки герої в нашій картині були європейцями. Він постійно показував мені приклади іранської музики. Я йому пояснював, що це дуже романтично і плаксиво для європейців. Але на наступний день він знову приносив мені схожі приклади. Минуло багато часу, поки він зміг відокремити себе від неї".

ОМКФ, 16 липня 2017 року