f y
Національна спілка кінематографістів України

Персоналії

Вишневський Анатолій

16 жовтня виповнюється 50 років від того дня, коли корифей українського кіно Анатолій Вишневський вперше переступив поріг кіностудії ім. Олександра Довженка, щоб назавжди пов‘язати своє життя з кінематографом.

Починав Анатолій Володимирович свою трудову діяльність без малого в 17 років асистентом режисера на таких фільмах як «День перший, день останній» , «Мій генерал». «Овід» . В подальшому ще не раз зустрічався в роботі із своїми першими режисерами, Юрієм Ляшенком, Андрієм Бенкендорфом, Миколою Мащенком, але вже в якості режисера, а згодом режисера вищої категорії.

50 років активної діяльності на кіностудії, яка свого часу випускала по 12 художніх фільмів на рік, – це не лише напружена, виснажлива і відповідальна робота, але й задоволення, насолода, а для творчої, активної, талановитою людини справжнє щастя. Саме так Анатолій Вишневький, згадуючи ті дні, характеризує свої почуття. Бо з часом, завдяки своїм здібностям, таланту, досвіду і сумлінності Анатолій Володимирович був не просто затребуваним, він був насправді нарозхват.

Ми телевізійники часто використовували знайомство з ним як ключик до сердець маститих режисерів. Познайомившись з ним на фільмі одного митця, я вже слухала компліменти на свою адресу, коли пан Вишневський знайомив мене з кимось іншим, новим, незнайомим.. А треба сказати, що він справжній майстер влучних спостережень і характеристик, хоча іноді мені здавалось, що він надто перебільшує мої здібності і досягнення. Але все одно було дуже приємно…

За свою творчу біографію він неодноразово працював поруч з такими режисерами як Тимофій Левчук, Григорій Кохан, Михайло Бєликов, Роман Балаян, В»ячеслав Криштофович, Анатолій Матешко, Володимир Попков, Володимир Балкашинов, Галина Шигаєва, Володимир Крайнєв, Валерій Рожко і багато, багато інших.

Кінорежисер вищої категорії, виконавчий продюсер телевізійних художніх фільмів, режисер-координатор театральних концертів «100 років Світового кіно»(1995), акція «Дорога до храму»(1996), програма «Людина року» (1996-2016рр.), концерт «70 років команді «Динамо», «60 років М. Вороніну», фестиваль «Слав’янський базар» (2000),концерт «Мелодія двох сердець» (2002-2005), акція Гордість країни – 2003», ювілейний вечір народного артиста України Ю.Рибчинського і ювілейна акція «10 років Київстар».

Його і зараз можна зустріти скрізь на гучних кінематографічних подіях, знімальних майданчиках, фестивалях… Сьогодні, розшукуючи його для привітання, я знайшла свого героя у творчому об‘єднанні «Дебют», де він працює поруч з молодими кіномитцями, допомагаючи їм своїми знаннями, досвідом і талантом. Він знову з молоддю, а значить у бурхливому і цікавому творчому процесі, коли можна не тільки допомогти і навчити, а й самому здивуватись, запозичити, перейнятись. а значить знову насолодитися і збагатитися …

Анатолій Володимирович Вишневський - заслужений працівник культури України (1990р.), заслужений діяч мистецтв України (1997),), кавалер орденів «За заслуги» III ступеня (2006р.), II ступеня (2017р.) і ордена «Святителя Феодосія Чернігівського»(2011р.). Нагороджений Почесною Грамотою Кабінету Міністрів України (2001р.).

Стелла Кломінська

кінознавиця, редактор, хронолог

https://www.facebook.com/klominska