f y
Національна спілка кінематографістів України

Новини

Держкіно заборонило український фільм Володимира Савельєва «На краю безодні» та низку російських стрічок

08.11.2016

24 жовтня 2016 року Державне агентство України з питань кіно повідомило про заборону демонстрування та розповюдження на території України низки фільмів.

На підставі висновку Експертної комісії з питань розповсюдження і демонстрування фільмів Держкіно прийняло рішення відмовити у державній реєстрації та у видачі державного посвідчення на право розповсюдження і демонстрування фільмів українській стрічці "На краю безодні" (реж. Володимир Савельєв, 2016).

Фільм про розробку СРСР атомної бомби та гонитву озброєнь часів холодної війни знімали у павільйонах Національної кіностудії художніх фільмів імені Олександра Довженка приватним коштом. Тривалість стрічки 200 хвилин. Її бюджет становить близько мільйона доларів.

Інформацію про фільм "На краю безодні" було розміщено в Каталозі українських фільмів 2015/2016 років, укладеному Національним центром Олександра Довженка, який за підтримки Держкіно розповсюджують на міжнародних фестивалях, кіноринках і професійних форумах.

Стрічку було заборонено в Україні як таку, що не відповідає вимогам чинного законодавства України, а саме статті 15-1 Закону України "Про кінематографію".

Коментуючи виданню "Медіаняня" рішення Держкіно заборонити стрічку, член Експертної комісії з питань розповсюдження і демонстрування фільмів Алік Шпилюк зазначив, що фільм – "це чистої води сталінізм".

Стаття 15-1 Закону України "Про кінематографію" передбачає, що в Україні заборонені стрічки, серед позитивних героїв яких є співробітники (у тому числі колишні або позаштатні) радянських органів безпеки, а також ті фільми, сюжет яких безпосередньо або опосередковано пов'язаний з діяльністю радянських органів безпеки, і ця діяльність представлена у фільмі як позитивна.

Також на підставі висновку Експертної комісії з питань розповсюдження і демонстрування фільмів Держкіно прийняло рішення відмовити у державній реєстрації та у видачі державного посвідчення на право розповсюдження і демонстрування фільмів таким російським телесеріалам:

  • т/с "Особиста справа" (реж. В. Мельниченко, 2005);
  • т/с "Втеча 2" (реж. В. Нікіфоров, 2012);
  • т/с "Рижі" (реж. В. Владовський, 2013).

Вони теж не відповідають вимогам статті 15-1 Закону України "Про кінематографію".

Реагуючи на інформацію Національної ради України з питань телебачення та радіомовлення, а також на інформаційні запити і скарги громадян, за висновками Експертної комісії з питань розповсюдження і демонстрування фільмів, викладеними у рішеннях, прийнятих відповідно до пункту 3 статті 15-1 Закону України "Про кінематографію", Держкіно анулювало державні посвідчення та скасувало державну реєстрацію на такі російські стрічки:

  • х/ф "Пряники з картоплі" (реж. С. Гіргель, 2011);
  • х/ф "Марна жертва" (реж. В. Янощук, 2012);
  • х/ф «Кохання без зайвих слів» (реж. Ф. Шабанов, 2013);
  • т/с "Несподівана радість" (реж. А. Касаткін, 2012) та 
  • т/с "Одного разу в Ростові" (реж. К. Худьяков, 2012).

Так само, реагуючи на інформацію Нацради і звернення громадян, у зв'язку з тим, що фільми містять ознаки порушення чинного законодавства України, а саме статті 15-1 Закону України "Про кінематографію", Держкіно анулювало державні посвідчення та скасувало державну реєстрацію двох українських телесеріалів:

  • т/с "Кохання Каті" (реж. Д. Гольдман, 2012) і
  • т/с "Кохання Каті 2" (реж. Д. Гольдман, 2012).

Зазначимо, що обидва серіали у російських фільмових базах визначені як російські.

Власна інформація НСКУ