f y
Національна спілка кінематографістів України

Новини спілки

26 КВІТНЯ 1986-го СЕРГІЄВІ БОРДЕНЮКУ ВИПОВНИЛОСЬ 24 РОКИ.

26.04.2021

Sergiy Trymbach

НСКУ, Українська кіноакадемія

https://www.facebook.com/sergiy.trymbach

ЗА КІЛЬКА ДНІВ ПОТОМУ ВІН ЗНІМАВ У ЧОРНОБИЛІ... СКАЖІМО, ЗАВИСАЮЧИ НАД ЖЕРЛОМ 4-го РЕАКТОРА.

Знімав, бо на той час уже закінчив кінооператорський ф-т Інституту ім. І.Карпенка-Карого. І перебував у війську, де пізнавав секрети вояцької професії. Аж тут - аварія на Чорнольській атомній. Швидко формують групу військових, що мають кіноосвіту. У ній, окрім Борденюка, і Костя Степанков, син Ади Роговцевої і Костя Петровича Степанкова, з уже режисерською освітою.

28 квітня така група була сформована. Ще за кілька днів прибула кінокамера з кіностудії імені О.Довженка. Далі знімали. Що саме? Наприклад те, як солдати скидали розпечені шматки графіту з даху 4 реактора. Кожен мав 1, максимум 2 хвилини. Сергій - 6 хвилин. Ну, треба ж відзняти... Потім йому записували у книжці, що дістав 0,5 рентгенів. Начальство саме собі писало 2. Применшували в рази, аби не так швидко набігала цифра, після якої людину належало виводити із Зони. А ким замінити?

Отак Сергій працював у тій Зоні до серпня. Не щодня, звичайно, але днів тих набігло не менше 30-ти. Ти ж не просто оператор, ти військовий, тут дисципліна, тут усе по команді. І Сергій сідав із хлопцями, тим же Костею Степанковим, в гелікоптер, підлітали до поруйнованого 4-го енергоблоку, Сергій виходив з кабіни і зависав побіля того реактора (трішки збоку, аби не так бурхало радіаційними променями). Свинцева пластина трохи прикривала, але ж тільки трохи. Ось можете бачити фото, зроблене Сергієм - з максимально наближеної точки зйомки.

Ох, Сергію, знімаю капелюха перед Вами! І... І все ж напишу про це теж. На той момент БОРДЕНЮК був уже одруженим, його тестем був міністр культури Юрій Олененко. Одного дзвінка від нього було достатньо, аби Сергій не потрапив ні у військо, ні, тим більше, у Чорнобильську зону. Він нікому не зателефонував... Те саме могли зробити народні артисти СРСР Ада Роговцева і Кость Петрович Степанков - вони не зробили цього так само. Ви знаєте нині хоч одного сина, або дочку міністра чи якогось іншого "пуритця", які перебувають у зоні АТО? Ото ж бо й воно. За ці 35 літ моральна планка безшелесно, тихенько упала просто під наші ноги. Тому так важко піднімати очі до неба. Добре, хоч воно, зоряне, залишилось нас чудувати (нас із філософом Кантом разом). А інше диво, моральний закон в людині, чим далі більше розчиняється в загазованій атмосфері міст і сіл.

Сергій сказав мені: "Нас було шестеро в групі, на сьогодні я вже один лишився...". Костя Степанков пішов у липні 2012-го, онкологія. Без сліз згадувати його неможливо. І горе матері, усієї родини... І, і неможливо про це навіть писати, а пережити як?

Те, що вони усі знімали, далеко не все оприлюднене. Значна частина передавалась до Москви. Дещо залишилось у Києві. 35 років минуло - і ми так мало про усе це знаємо. Навіть про кінематографістів. Мій сором тут, мій також. Дорогий Сергію, вибачте, що досі цікавився цим так мало. Сподіваюсь надолужити.

Про те, що було далі - коротко. Уже у 1987-му живий класик нашого кіно, одна з його легенд Микола Мащенко запросив молодого оператора працювати разом над фільмом "Все перемагає любов" (за оповіданням Олеся Гончара "За мить щастя"). Недавно я переглядав стрічку - операторська робота дуже точна, камера надзвичайно спостережлива - до нюансів акторської гри передусім. І разом з тим кожен кадр ретельно вибудуваний композиційно, у ньому все гармонійно, пластично досконало.

То ж не дивно, що супервимогливий Мащенко більше не міняв оператора - БОРДЕНЮК зняв усі його наступні фільми, з "Богданом-Зиновієм Хмельницьким" включно (а то була непроста робота!).

Сергій - славний продовжувач видатної української школи кінооператорства, він один із найзатребуваніших майстрів екранної пластики в нашому кіно.

Дорогий Сергію, з Днем народження! Міцного здоров'я, сил, снаги, натхнення - на многії і премногії літа!!!

На фото:

Сергій Борденюк

4 енергоблок Чорнобильської атомної станції. скріншот з реального кінокадру, знятого С.Борденюком та К.Степанковим, травень 1986 р. - Плівка-35 мм; об‘єктив-35 мм. - Зі сторінки С.Борденюка у ФБ.