f y
Національна спілка кінематографістів України

Новини спілки

ПІШОВ З ЖИТТЯ АКТОР ЖАН-ЛУЇ ТРЕНТИНЬЯН (1930-2022)

19.06.2022

Сергій ТРИМБАЧ

НСКУ, Українська кіноакадемія

Він прожив 91 і навіть трохи більше років. Здавалося, буде жити вічно... Утім, екран ту вічність йому дарував.

Легендарний французький актор зіграв чимало видатних ролей у фільмах, що здобули світове визнання (від "І Бог сотворив жінку", 1956, разом з Брижіт Бардо, до картини "Любов", 2012 Міхаеля Ханеке). А ще займався, і доволі професійно, автогонками.

У моїй пам'яті він назавжди лишиться передусім автогонщиком Жаном-Луї Діроком з фільму "ЧОЛОВІК І ЖІНКА Un homme et une femme" (1966, реж. Клод Лелюш). Я побачив цю картину десятикласником і вона справила на мене приголомшливе враження. Історія двох молодих удівців, які знаходять себе, втрачених по смерті коханих, у нових почуттях і нових любовних взаєминах. У ролі Анни Готьє 34-річна Анук Еме (недавно виповнилось 90!).

ТРЕНТИНЬЯНУ було непросто зіграти цю роль - у фільмі, де чаклунська камера Лелюша і Патріса Пуге повсякчас створює романтичне окантування заледве не кожного кадру - даруючи йому повітря і легкість руху. Актор продемонстрував дивовижну пластичність, енергетику, уміння проживати кожну секунду екранного часу на необхідному мінімумі психологічного наповнення. Й водночас це людина того часу, благословенних 60-х, коли кіно любило людей, а люди кіно, коли романтичне захоплення чоловіків жінками, а жінок - чоловіками було таким дивовижно прекрасним!

Коли говорять про виховний вплив мистецтва - тут воно точно було, можу посвідчити. Ми хотіли бути такими, як персонажі Трентиньяна і Еме - і ми такими багато в чому стали. За відчуттями моїми - так, так є і так має бути.

Прощайте, Маестро, спасибі за те, що Ви були, є і будете завжди!

На фото: Жан-Луї Трентиньян. Він же, разом з Анук Еме, у фільмі "Чоловік і жінка".

https://www.facebook.com/sergiy.trymbach