f y
Національна спілка кінематографістів України

Статті

Відкритий лист Михайла Іллєнка

22.04.2015

Подаємо відповідь кінорежисера Михайла Іллєнка на статтю Сергія Васильєва «Вітчизняні кінофестивалі – з підтримкою і без...»

Не хочеться знову повертатися до питання, що є для мене болючим. Я вже написав заяву про вихід з НСКУ у зв’язку із звинуваченнями в корупції. Не дочекавшись відповіді, я знайшов на сайті НСКУ нові дослідження (13.04.15, автор Сергій Васильєв) про мої корупційні зв’язки. Тепер в єдиному контексті звучать ще й зв’язки родинні.

Моя заява залишається в силі.

Що до підозр: мої корупційні зв’язки поки що не призвели до фінансування другої половини фільму «Толока». Здається, і цього року не знайдеться грошей. Вже 22 місяці я шукаю спосіб завершити роботу над екранізацією твору Тарас Шевченка – першою за всі роки незалежності. Поки що безрезультатно, незважаючи на мої родинні зв’язки і на Постанову Верховної Ради України про завершення фільму за рахунок бюджетного фінансування. Постанові вже скоро рік. Моїм родинним зв’язкам скоро 67 років.

Взагалі, не знаю, що мені робити з родинними зв’язками. Хочу спитати поради у Сергія Васильєва: прізвище змінити? зробити пластичну операцію? зректися привселюдно рідні? загубити документи? Почну з посвідчення НСКУ.

Що до корупційної «Відкритої Ночі»… З 1998 року фестиваль щороку фінансово підтримується Міністерством Культури або відповідними керівними органами кіно. Це завжди викликало здивування:

– А на «Відкритій Ночі» Депардьє буде?

– Не буде.

– А для чого ж вам тоді гроші?  

Цього року на формування бюджету фестивалю додатково лягла тінь моїх родинних зв’язків. Позаяк родинних зв’язків мені не позбутися, найкращим рішенням буде відмовитися від проведення фестивалю. Я думаю над цим, бо сімнадцять років поспіль вирішувати купу проблем і наражатися на звинувачення заради одної ночі – це обтяжливо. Хоча, як на мене – це вища форма любовних стосунків. Я, дійсно, закоханий в українське кіно («Відкрита Ніч», здається, єдиний в Україні не міжнародний, а зовсім навпаки – національний кінофестиваль). Можливо, постійне фінансування фестивалю з державних і недержавних джерел слід пошукати в його впертій актуальності? Надто сьогодні, коли ми всі, нарешті, кинулися рятувати українське кіно.  

Довідка для автора статті: цього року до ночі додається ще й два дні гостьового європейського кіно. Втім, конкурсна програма залишається за нашими фільмами: одна ніч, але наша! Все чекаю, чи помітить хтось з критиків соціальну функцію фестивалю, адже «Відкрита ніч» вже не вперше відбувається синхронно і одночасно з Києвом на різних екранах в різних містах і селах України. Останній фестиваль зібрав глядачів перед екранами на двадцяти трьох майданчиках, включно з майданчиком у Варшаві. Це унікальна риса «Відкритої Ночі» – фестиваль на гастролях. Якщо «Відкриту Ніч» не зупинить чергова компанія, цього року ми плануємо збільшити кількість майданчиків.

Все це традиційно ігнорується. На видноті залишаються тези про корупцію і родинні зв’язки. Шкода, що Спілка надає свій інформаційний простір, навіть не коментуючи розбіжності між фактами і припущеннями.

Звичайно, мені будуть пояснювати, що я занадто драматизую теоретичні дослідження кінознавця у галузі історії українського кіно, але на фоні цих досліджень і пошуків істини, для мене відбувається процес поступового відключення систем життєзабезпечення фільму «Толока» – паралельний монтаж. Фактично, до повного відключення залишилося два місяці. Якщо до липня фінансування не буде поновлено, літо 2015 року буде втрачене, а з ним – останній шанс завершити фільм. Тому і не можу залишатися лабораторно-спокійним.

Чи саме там ми шукаємо корупцію? Для мене вона вже давно - у схемах боротьби з українським національним кіно. Чи з’являться коли-небудь відповідні дослідження?

Кінорежисер Михайло Іллєнко

Будинок кіно НСКУ. Оренда Червоного залу. Червоний зал - 670 місць генеральний менеджер Олена Лебедь 067 329 08 05

ОРЕНДА ОФІСНИХ ПРИМІЩЕНЬ БУДИНКУ КІНО НСКУ ПЕРЕЛІК ОФІСНИХ ПРИМІЩЕНЬ БУДИНКУ КІНО НСКУ

10 грудня, вівторок, Червоний зал ДО ДНЯ ЗАХИСТУ ПРАВ ЛЮДИНИ Посольство Аргентини в Україні представляє Художній фільм «ПІДПІЛЬНЕ ДИТИНСТВО»