f y
Національна спілка кінематографістів України

Статті

«Олег Сенцов. Рік за гратами» на «Громадському телебаченні»

13.05.2015

12 травня 2015 року на Громадському телебаченні відбулася годинна дискусія «Олег Сенцов. Рік за гратами».

У програмі говорили про українського кінорежисера Олега Сенцова, викраденого російським ФСБ і вже понад рік утримуваного у Москві за сфальсифікованими звинуваченнями у тероризмі, та можливості митців вплинути на ситуацію.

У дискусії, модератором якої була журналіст Анастасія Станко, взяли участь театральний режисер з Криму Галина Джикаєва, що познайомилася з Олегом Сенцовим у березні 2014 року, кінорежисер, співавтор фільму «Звільнити Олега Сенцова» Андрій Литвиненко, кінорежисер Володимир Тихий.

Скайпом до бесіди приєдналися сестра Олега Сенцова Наталія Каплан, журналістка «Радіо Свобода» Анастасія Кириленко, що листувалася з режисером, і журналістка, засновниця проекту «Human Corpus» Дженні Курпен, що допомагає громадянам, яких піддають у Росії політичним переслідуванням. Також було продемонстровано звернення співавтора фільму «Звільнити Олега Сенцова» Аскольда Курова і трейлер цього документального фільму.

Учасники програми розмірковували над тим, як саме можна допомогти Олегу Сенцову і хто саме має надавати таку допомогу. Галина Джикаєва з цього приводу зазначила, що Олег Сенцов виступав як громадянин і тому всі громадяни повинні підтримувати його, не лише митці. Зрештою, так само як й інших українців, викрадених Росією минулого року. При тому усі погодилися, що увага медіа до бранців є важливим фактором, адже не дає забути про них і виводить слідство у публічну площину, що бодай частково унеможливлює тиск на них.

Один зі способів розказати про Олега Сенцова – творення документального кіно про його викрадення та судилище над ним. Цим нині – і то без грошей – займаються Андрій Литвиненко і Аскольд Куров. Держава не фінансує виробництво фільму. Чому так робить Росія – зрозуміло. Натомість неучасть української влади у створенні картини пояснити важче. У цій ситуації кінематографісти (зокрема, один із продюсерів фільму Макс Туула) започаткували збір коштів на краудфандинговій платформі IndieGoGo. Планується залучити 12 тисяч євро. А втім, нині отримано 1,5 тис. євро. Збір коштів триватиме ще тиждень. Андрій Литвиненко закликав усіх долучитися і підтримати фільм «Звільнити Олега Сенцова».

Далі дискусія у студії «Громадського ТБ» рушила в напрямку обговорення інформаційної політики загалом і способів протистояти пропагандистському тиску Росії зокрема. Володимир Тихий зазначив, що у цьому контексті варто говорити не про державно організовану українську контрпропаганду, що є нісенітницею, а про агітацію – як ефективний засіб стисло донести свою точку зору.

Ми досі знаходимося в уявленнях про радянський світ, «старшого брата», зазначив Володимир Тихий. Але такого «старшого брата» вже немає. Просто Росія правильно використовує засоби комунікації, що діють у тому числі зсередини України. Саме цей ресурс для Росії нині є головним. Завдяки йому вона має можливість вводити свою ідеологію у свідомість нашої громади. У такій ситуації кожен мусить усвідомити відповідальною за ту інформацію, яку поширює. І журналіст, і режисер і навіть вихователь в дитячому садочку. Саме безвідповідальність призвела до тих жахливих речей, які є нині. На неї накладається відсутність етики в суспільстві, адже в той час, коли на сході України ідуть бойові дії, політики і чиновництво живуть ніби в паралельній реальності, додав Володими Тихий.

Насамкінець, гості програми поділилися своїми творчими планами. Галина Джикаєва розповіла про роботу над документальними театральними виставами, які осмислюють досвід учасників АТО. Володимир Тихий – розробку ігрового фільму, дія якого серед іншого відбувається на Майдані незалежності, відтворює епізоди убивств героїв Небесної сотні. А от Андрій Литвиненко зазначив, що – окрім роботи над стрічкою «Звільнити Олега Сенцова» – мріє завершити документальний фільм про заповідник Асканія Нова.

Сергій Васильєв

Будинок кіно НСКУ. Оренда Червоного залу. Червоний зал - 670 місць генеральний менеджер Олена Лебедь 067 329 08 05

ОРЕНДА ОФІСНИХ ПРИМІЩЕНЬ БУДИНКУ КІНО НСКУ ПЕРЕЛІК ОФІСНИХ ПРИМІЩЕНЬ БУДИНКУ КІНО НСКУ

10 грудня, вівторок, Червоний зал ДО ДНЯ ЗАХИСТУ ПРАВ ЛЮДИНИ Посольство Аргентини в Україні представляє Художній фільм «ПІДПІЛЬНЕ ДИТИНСТВО»