f y
Національна спілка кінематографістів України

Статті

Розпочато виробництво фільму Мирослава Слабошпицького «Люксембург»

18.11.2015

17 листопада 2015 року було оголошено про початок виробництва стрічки Мирослава Слабошпицького «Люксембург».

Про таке під час прес-конференції в інформаційному агентстві «Укрінформ» розповіли автор сценарію і режисер-постановник фільму Мирослав Слабошпицький, продюсери Анна Качко, Валентин Васянович, голова Державного агентства України з питань кіно Пилип Іллєнко та представники дипломатичного корпусу Посол Королівства Норвегія в Україні Йон Ельведал Фредріксен і Радник з питань культури та співробітництва Посольства Франції в Україні Паскаль Сліванські.

Фільм «Люксембург» – спільне виробництво України, Франції, Норвегії, Німеччини та Нідерландів. Це перший випадок такої ко-продукції в історії співпраці наших країн.

Продюсери фільму – Валентин Васянович, «Гармата-фільм» (Україна) і Анна Качко, «Тандем-продакшн» (Німеччина). Співпродюсерами «Люксембургу» є компанії «Alpha Violet Production» (Франція) та «DuoFilm» (Норвегія).

«Люксембург» – це нео-нуар в декораціях сучасного Чорнобиля, його герої – люди, що працюють у Чорнобильській зоні відчуження, спільнота, що зароджується на руїнах ядерної катастрофи серед безкінечної ядерної зими, повідомило Держкіно.

Створення фільму підтримали Державне агентство України з питань кіно, фонд CNC (Національний центр кінематографії й анімації, Франція, в рамках програми підтримки світового кіно), фонд Хуберта Белса Роттердамського міжнародного кінофестивалю (Голландія), Sørfond (Норвезький південний кінофонд, Норвегія).

Робота над сценарієм тривала більше року. За цей час проект був відібраний для участі в європейський ринках ко-продукції: Берлінале та CineМart Роттердамського МКФ. Також проект був представлений на Одеському міжнародному кінофестивалі 2015 року.

На кіноринку Каннського МКФ у травні 2015 року дистриб’ютори придбали права на прокат ще не відзнятого фільму «Люксембург» на території Чехії, Словаччини, країн колишньої Югославії, Греції. Тривають переговори щодо продажу прав на прокат фільму «Люксембург» в США та Франції. Міжнародними продажами стрічки опікується французька компанія «Alpha Violet», що вона продала дебютний фільм Мирослава Слабошпицького «Плем’я» у чотири десятки країн.

Проект «Люксембург» уже отримав нагороди: Global Filmmaking Award на кінофестивалі Санденс та приз «ARTE International Prize» від телеканалу ARTE в рамках ринку ко-продукції CineMart (обидва – у січні 2015 року).

Держкіно надасть фінансову підтримку фільму Мирослава Слабошпицького «Люксембург» на суму 10 млн. гривень. Про таке повідомив голова Держкіно Пилип Іллєнко, передає «Укрінформ».

«Вчора Держкіно уклало контракт на надання державної фінансової підтримки продюсерам фільму «Люксембург» з українського боку. Сума підтримки становить 10 млн. гривень. Завдяки суттєвому збільшенню бюджету у вересні Держкіно наприкінці року запустить у виробництво як мінімум 40 назв українських фільмів, серед них більше 10 повнометражних ігрових. І, мабуть, однією з найважливіших подій для нас є запуск фільму Мирослава Слабошпицького «Люксембург». Цей кінопроект отримав найвищу відзнаку, найвищий бал на попередньому пітчингу проектів Держкіно, і ми з нетерпінням чекали початку роботи над ним», – підкреслив Пилип Іллєнко.

Він зазначив також, що на цей проект покладаються дуже великі надії, і для Держкіно важливо, що він здійснюється в тісному співробітництві з європейськими партнерами.

«Сьогодні Мирослав Слабошпицький, поза всяким сумнівом, є одним з найбільш упізнаваних українських кінематографістів у світі. Саме через його творчість багато хто дізнається про Україну, про наше кіномистецтво і нашу культуру», – додав голова Держкіно.

Водночас Посол Королівства Норвегія в Україні Йон Ельведал Фредріксен підкреслив, що вражений тим, що Україна, на території якої ведеться війна, має можливість підтримувати вітчизняний кінематограф.

«Ми пишаємося тим, що можемо підтримати такий фільм як «Люксембург», таку команду, яка створила фільм «Плем’я», що мав успіх на Каннському фестивалі. Я дуже радий, що ми можемо завдяки цьому проекту зміцнити наші відносини з Україною, особливо в галузі кіно», – сказав посол, додавши, що проект відбудеться за участю відомих норвезьких продюсерів.

Знімання стрічки розпочнеться до кінця року. Завершити його планують у 2016 році. Про таке розповів Мирослав Слабошпицький, передає «Укрінформ».

«З Нового року ми були на виборі натури в Чорнобилі, були локальні зйомки. Але до останнього часу ми не були певні в державній підтримці. Я дякую Держкіно за фінансову підтримку. Якби цієї підтримки не було, усе було б набагато складніше. Я сподіваюся, що наступного року, коли мине 30 років від дня Чорнобильської катастрофи, ми зможемо побачити цей фільм», – сказав режисер.

За його словами, робота над фільмом почалася понад рік тому, після МКФ у Карлових Варах (у липні 2014 року). І починалась «доволі приречено», тому що для втілення копродукції (в українських умовах) важливо, щоб була саме державна підтримка. Загалом же зробити картину про Чорнобиль Мирослав Слабошпицький намагався вже 10 років.

Він пояснив назву фільму. «Картина називається «Люксембург» тому, що, коли ви приїжджаєте на територію Чорнобильської зони відчуження і проходите інструктаж з техніки безпеки, вам кажуть, що територія Чорнобильської зони дорівнює території Герцогства Люксембург. Це така метафора. Це країна в країні. Там свої звичаї, свій народ. З одного боку, там радіаційна небезпека, з іншого – відчуття якоїсь вольності. Можливо, для багатьох людей це найкраще місце на світі. І люди, які там працюють, – це братство із системою розпізнавання свій-чужий, це свій світ. І я вважаю себе частиною цього світу, тому що працював там, я з ним спілкувався. І мені цікаво показати цей світ, сповнений і трагедій, і комічних моментів», – розповів режисер.

Він уточнив, що про причини аварії не йтиметься. Фільм саме «про сьогоднішнє життя людей на цій дивній території». А також додав, що «режисерська фішка обов’язково буде, бо якщо немає фішки, треба розходитися по домівках».

Мирослав Слабошпицький добре знайомий з обраною темою: під час роботи репортером у 1990-х роках він не раз їздив у зону відчуження. Пізніше, 2001-го, його сценарій «Чорнобильський Робінзон» став дипломантом І Всеукраїнського конкурсу сценаріїв «Коронація слова», а короткометражка «Ядерні відходи» здобула неабиякий успіх на міжнародних фестивалях (зокрема, відзначена «Срібним леопардом» у конкурсній програмі «Леопард майбутнього» в Локарно 2012 року), прокоментував сюжет стрічки кінокритик Дмитро Десятерик, «День».

Продюсер фільму Валентин Васянович зазначив, що на сьогодні закінчено підготовчий період, і за декілька тижнів команда сподівається розпочати зйомки, щоб встигнути із фільмом на наступний Каннський МКФ.

«Ми плануємо завершити зйомки до кінця зими-початку весни. І якщо все буде гаразд, то, можливо, знову будемо запрошені на Каннський фестиваль. Ми покладаємо великі надії на цей фільм і розуміємо всі ризики, бо після успіху «Племені» не маємо шансу зробити посередній фільм і знову маємо зробити геніальний. Це така задача і це тягар, який відчувають усі члени цього процесу», – підкреслив Валентин Васянович.

«Загальний бюджет фільму – 1,1 млн. євро», – уточнив продюсер.

Власна інформація НСКУ