f y
Національна спілка кінематографістів України

Статті

ЮЛІЯ СОЛНЦЕВА НАРОДИЛАСЬ ПІД ЗНАКОМ ЛЕВА. ПОМЕРЛА - ПІД ЗНАКОМ СКОРПІОНА

31.10.2017

28 літ тому у Москві пішла з життя ЮЛІЯ СОЛНЦЕВА - актриса і режисер, дружина ОЛЕКСАНДРА ДОВЖЕНКА. Вона прожила з ним 27 років, без нього - тридцять три...

Ставлення до неї дуже різне - від шанобливого захоплення до зневаги і небезпідставних підозр у співробітництві з НКВД-КГБ.

«Визит к Солнцевой. Был у нее впервые,- згадував кінознавець Юхим Левін.-. Квартира не изменилась со времен Довженко. Поражает обстановка. Сама Ю.И. произвела двойственное впечатление. С одной стороны, дай Бог каждому из нас такую вдову, с другой – страшный в своем рассчетливом фанатизме, ограниченности и терроризме человек» (Е.Левин.- ИК, 2000, № 4).

Судячи з деяких свідчень у Ю.С. до Довженка були чоловіки. З одним із них вона побралася. "… я, -говорила Ю.С.,- не мала відбою від залицяльників. Так і потрапила на гачка до молодого й показного офіцера. Та з часом він почав забороняти мені зніматися в кіно; взявся ревнувати до кожного "стовпа", навіть не дозволяв запізнитися додому на кілька хвилин. І я скористалася запрошенням з Одеси на кінофабрику ВУФКУ, де мені дали роль Каті з фільму "Буря" (М.Шудря. Мить осяяння, с. 85).

За іншою версією, письменника Ніколая Харджиєва,- Солнцева на 1928 рік була заміжньою вже сім літ. " Муж — специалист по автомобильному делу; человек мрачный”.Загалом її особисте життя до зустрічі з Довженком -
суцільна таємниця. Навіть прізвище, яке виглядає поетичним псевдонімом.

Відома на той час кіноактриса притягувала до себе творчих людей. Улітку 1928 в Одесі відпочивало чимало представників інтелектуальної еліти. "Однажды она показывает своим новым знакомым знаменитый “Турнир поэтов” — альбом Крученых, в который писали Н. Асеев, В. Инбер, Б. Пастернак, И. Сельвинский и др.”, а серед інших і вона сама. В ній бачили прототип героїні “Лирического отступления” Ніколая Асєєва.

І ще нюанс. Із “Турнира поэтов” відомо про любовне захоплення Солнцевою знаменитого поета-футуриста АЛЄКСЄЯ КРУЧЕНИХ (родом з Херсонських степів, до речі). Судячи по всьому успіху він не мав.

Словом, КРУЧЕНОЮ БУЛА ТА СОЛНЦЕВА, ОЙ, КРУЧЕНОЮ...

Збереглось фото 1930 р. - Солнцева, Довженко і Кручених...

 

Автор тексту - Сергій ТРИМБАЧ.

22 травня, середа, Малий зал Рада ветеранів НСКУ «Шлях до творчих вершин» Вітання ювілярів

21 травня, вівторок, Синій зал ВЕЧІР ПАМ’ЯТІ «ОЛЕКСАНДР АСКОЛЬДОВ. НЕВІДОМЕ…»

20 травня, понеділок, Синій зал НАШ ІЛЮЗІОН