f y
Національна спілка кінематографістів України

Новини

Олександр Богуцький пропонує замінити держпідтримку кіно системою держзамовлення

03.04.2016

Директор-президент телеканалу ICTV, член Експертної комісії Держкіно з питань кінематографії Олександр Богуцький пропонує замінити систему державної підтримки кінематографа системою державного замовлення. З такою пропозицією він звернувся до Національної ради з питань телебачення і радіомовлення на засіданні Нацради 24 березня 2016 року, повідомляє «Детектор медіа».

Нацрада має наміри зустрітися з Держкіно для обговорення проблем видачі та скасування прокатних посвідчень. Пан Богуцький запропонував Нацраді обговорити з Держкіно ще й ідею держзамовлення в галузі кіно.

«Я запропонував би почати обговорення зміни моделі державного замовлення української національної кінопродукції, можливо, навіть серіальної, – сказав пан Богуцький. – Справа в тому, що я був членом комісії, яка обирає фільми, які отримають державну підтримку (2326 лютого в Києві відбувся Восьмий пітчинг Держкіно для формування програми виробництва фільмів на 2016–2017 роки. – «ДМ»). І констатую наступне: державну підтримку отримують тільки ті фільми, з якими автори звернулися до спеціальної комісії. На жаль, держава не формує державного замовлення, що вона хотіли б, наприклад, зняти фільм такий-то.

От був, наприклад, фільм “Битва за Дніпропетровськ”. Таких фільмів мало би бути більше. І тоді б, можливо, показники Першого національного чи інших каналів, які могли б їх продюсувати, були б іншими. Але безсумнівно, що автори такого фільму не підуть на конкурс. От, наприклад, Санін не подавався на пітчинг, не подавалися інші відомі режисери. Можливо, через власний консерватизм вони вважають неприпустимим і недоречним для себе, що різні діячі будуть ставити під сумнів їхню геніальність.

А якби держава сформувала державне замовлення, що хоче, наприклад, зняти фільм про Крути (на пітчингу, до речі, була спеціальна секція про Крути, де не переміг жоден фільм, бо сценарії були не такими сильними, як у секції про кіборгів, про сучасну АТО). Тоді б держава викликала Саніна, інших митців і сказала б: у нас є один, чи п’ять, чи десять мільйонів гривень, будь ласка, знайди партнера серед телеканалів (а телеканали із задоволенням долучилися б, так як у новому законопроекті про кіно це описано). Тоді б ми мали справу не з конкурсом, а з відповідальним замовленням, авторами якого були б, наприклад, Нацрада і Держкіно, можливо, за участі Міністерства культури.

Проблемою є те, що держава нічого не замовляє. Тому очікувати, що з’явиться кіно, яке ви зможете поставити в приклад, від чинної процедури не можна. Має бути тільки державне замовлення, яке буде наслідком, можливо, ваших дискусій з Держкіно, з ринком, з Міністерством інформполітики».

Голову Нацради Юрія Артеменка зацікавила пропозиція Олександра Богуцького. Він зауважив, що після зміни уряду Нацрада проведе спільну зустріч з індустрією та новим міністром культури на цю тему. «Коли зміниться уряд, думаю, що одним з перших питань буде наша спільна розмова з новим міністром культури. Ми знову повернемося до теми чорних списків”, прокатних посвідчень і решти питань. Новий уряд, новий міністр – нова розмова та новий поштовх», – сказав пан Артеменко.

«Детектор медіа», 25 березня 2016 року