f y
Національна спілка кінематографістів України

Інтерв’ю

Відгуки режисерів та гостей про Docudays UA–2016

13.05.2016

Подаємо відгуки учасників і гостей ХІІІ Міжнародного фестивалю документального кіно про права людини Docudays UA, зібрані організаторами фестивалю.

«Усе було прекрасно: атмосфера, щирість, церемонія відкриття... Якби існувала нагорода за найкращу візуальну, розумнішу та найдотепнішу церемонію відкриття документального фестивалю, то, безперечно, цю нагороду отримали б організатори Docudays UA. Під час церемонії архівні кадри відомого гіпнотизера Радянського Союзу з'являлися на екрані телевізора, аби піддати глядача своєму впливові... Камери ловили, як аудиторія реагує на все це дійство, як глядачі сміються й вражаються... Увесь зал Будинку кіно!»

Туе Стін Мюллер, кіноконсультант, для фестивалю Docudays UA підготував особливу програму «Божественна п'ятірка з Данії»Данія 

«Якби я була в журі «Фестиваль року», то нагородила б Docudays UA в номінаціях «Найкращий фестиваль», «Найкраща програма», «Найкраща концепція», «Найкраща команда», «Найкраща атмосфера», «Найкращі думки й запитання»... Власне, перші в усіх номінаціях!»

Наталя Ворожбит, драматург, журі конкурсу DOCU/ПРАВО, Україна 

«Ми були справді вражені ентузіазмом аудиторії до документалістики. Ви проробили таку величезну роботу зі зміцнення цікавості й пристрасті до цього важливого медіуму. Це було неймовірно чути й відчути історії з України та поговорити з людьми про ті зміни, які відбулися у вашій країні з 2014-го року. І, нарешті, ваша команда й волонтери були надзвичайними. Від логістики до програмування, товариства, аудиторії та показу вашого дивовижного міста. Цей досвід Марк і я пам'ятатимемо довго».

Марк Леймі та Рей Клонскі, режисери фільму «Девід і я», Канада 

«Відвідати ваш фестиваль було прекрасно! Мені вдалося подивитися чудові фільми й поспілкуватися з гарними людьми. І я помітив, що аудиторія Східної Європи показує інтелектуальну жвавість та настороженість, якої нам із Західної Європи бракує. Можливо, через те, що ми приймаємо свою свободу як належне...»

Йон Банґ Карлсен, режисер фільму «Зараз або ніколи», Данія 

«Здається, ніби всю команду фестивалю з дитячого віку вирощують у якихось казкових заповідниках, і тільки обрані, найбільш благородні, делікатні й добрі, приїздять зустрічати тебе в аеропорт, потім годують так, як, здавалося б, тільки рідна бабуся може годувати, веселять, якщо ти раптом зажурився, і взагалі – оберігають, піклуються, люблять. І ти квітнеш від цього відчуття граничної доброзичливості, як кущ бузку по весні. Скачеш з усмішкою до вух по Києву й не віриш своєму щастю. Дуже круті доку-дні, справжнє свято, з якого не хочеться їхати. Дякую!»

Діна Барінова, режисер, лектор DOCU/КЛАС, Росія 

«Від широкої різноманітності програми розбігались очі, хотілось багато куди поспіти. Адже цьогоріч команда Docudays UA подарувала безліч цікавих подій, заходів та можливостей. Приємною несподіванкою стала участь у Фестивалі найбільш активних учасників кіноклубів медіа-просвіти з прав людини Docudays UA. Так, зі Львова приїхали ще 5 чарівних дівчат, які мали гарну нагоду доторкнутись до магічної атмосфери Docudays UA і зануритись у неї. Сподіваюсь, це допоможе нам організувати Мандрівний фестиваль на Львівщині ще більш яскраво і динамічно».

Ніна Хома, Центр правових та політичних досліджень «СІМ», Україна 

«Якщо підсумовувати враження, то варто зазначити кілька речей. Docudays UA сьогодні найактуальніший український кінофестиваль, і це означає, що він фактично найкращий, оскільки не тільки вміє резонувати з часом, проте щоразу вдало формує певний контекст власної програми. Цього разу фестиваль закликав позбавитися ілюзії, і це побажання можна широко трактувати, бо те, що є ілюзією для одних, для інших виявляється життєво необхідною річчю».

Ігор Грабович, кінокритик, Україна

«Тема «Крізь ілюзії» цьогорічного Docudays UA, на мій погляд, є дуже актуальною, оскільки здатність людей свідомо приймати рішення та адекватно сприймати дійсність є напрочуд важливими в сучасних умовах. У цьому контексті хочу відмітити, що організатори дуже тонко підійшли до створення символу цьогорічного Фестивалю – олімпійських ведмедиків з очманілими від гіпнозу очима».

Григорій Курачицький, голова правління «Приазовської правозахисної групи», Україна

«Інтимний, але дуже професійний фестиваль документальних фільмів, у програмі якого й захопливе кіно про права людини, і креативні документальні стрічки всіх видів. На фестивалі були також як і всесвітньо відомі режисери та фахівці-документалісти, так і режисери-початківці, які також пристрасно представляли свої фільми. І все це заразом сприяло тій атмосфері фестивалю, яка по-справжньому надихає».

Мелані де Фохт, проектна менеджерка фонду Берта фестивалю IDFA, лектор DOCU/КЛАС на фестивалі, Нідерланди 

«Багато що вразило мене на Docudays UA – від чудової програми до неймовірних професіоналів-організаторів фестивалю. Але річ, що особливо виділяється з усього цього, – самі глядачі, їхній ентузіазм, уважність та розум. І їхнє розуміння, наскільки важливий для них подібний фестиваль. Їхня підтримка фільмів і обговорення з режисерами були вдумливими, а це незабутній досвід для кожного на фестивалі. До того ж це одна з найкмітливіших церемоній відкриття, яку я коли-небудь бачила! Спасибі, Docudays UA

Памела Кон, кінематографістка та кураторка американського фестивалю True/False, США, Німеччина

На фото Рей Клонскі, Анна Юстинова та Марк Леймі

Docudays UA, 5 квітня 2016 року