f y
Національна спілка кінематографістів України

Статті

Суд визнав протиправним рішення Держкіно скасувати прокатні посвідчення російського серіалу «Кухня»

23.06.2016

25 травня 2016 року Окружний адміністративний суд міста Києва визнав протиправним наказ Державного агентства України з питань кіно №14 від 18 лютого 2016 року щодо визнання недійсними державних посвідчень на право розповсюдження і демонстрування чотирьох сезонів російського серіалу «Кухня».

Позов до Держкіно подало Приватне акціонерне товариство «Телекомпанія “ТЕТ”», що входить до медіахолдингу «1+1 медіа».

Нагадаємо, 18 лютого 2016 року Держкіно скасувало прокатні посвідчення усіх сезонів серіалу «Кухня» через те, що у п’ятому сезоні (і, загалом, 89-ій серії телевізійної комедії) на екрані з’являється Йосип Пригожин, внесений Міністерством культури України до Переліку осіб, які створюють загрозу національній безпеці.

Відповідно до чинного законодавства, покликаного захищати вітчизняний інформаційний простір, Держкіно відмовляє у видачі державного посвідчення на право розповсюдження і демонстрування фільмів, якщо одним з учасників фільму є фізична особа, включена до Переліку осіб, які створюють загрозу національній безпеці.

Натомість вже чинне прокатне посвідчення може бути скасоване у разі внесення одного з учасників фільму до Переліку осіб, які створюють загрозу національній безпеці. Саме таким чином вчинило Держкіно, заборонивши російський комедійний серіал «Кухня» в Україні.

Тоді ж «1+1 медіа» виступили із заявою про незгоду із рішенням агентства, оскільки п’ятий сезон (а з ним і серію, у якій з’являється Йосип Пригожин) закуплено для трансляції на телебаченні взагалі не було. Відтак, рішення про скасування прокатних посвідчень перших чотирьох сезонів серіалу «Кухня», які до того не викликали жодних нарікань, було, на думку «1+1 медіа», необгрунтованим і безпідставним.

Суд встановив, що 8 квітня 2010 року між компанією «TV Media Planet» та ПАТ «Телекомпанія “ТЕТ”» був укладений Ліцензійний договір на передачу виключних прав на телевізійний показ визначених в договорі фільмів на території України. Згідно з укладеними до цього Ліцензійного договору додатками «Телекомпанії “ТЕТ”» були передані виключні права на аудіовізуальний твори – серії художнього серіалу «Кухня».

В подальшому «Телекомпанія “ТЕТ”» отримала посвідчення на право розповсюдження і демонстрування фільмів, відповідно до яких набула право на розповсюдження і демонстрування на території України телевізійного серіалу, а саме:

  • №1951–1952.2015Т від 10.02.2015 року на 1–20 серії (перший сезон), термін дії прав до 13.12.2016 року та 21–40 серії (другий сезон), термін дії прав до 31.01.2017 року;
  • №14.1234.2014Т від 12.03.2014 року на 41–60 серії (третій сезон), термін дії прав до 19.03.2016 року;
  • №14.3145.2015Т від 09.04.2015 року на 61–80 серії (четвертий сезон), термін дії прав до 16.07.2016 року.

Однак, наказом Держкіно №14 від 18 лютого 2016 року «Про скасування державної реєстрації фільмів» було скасовано державну реєстрацію та визнано недійсними видані раніше прокатні посвідчення на фільми та телесеріали за участю Йосипа Пригожина, внесеного до Переліку осіб, які створюють загрозу національній безпеці, у тому числі – скасовано реєстрацію чотирьох сезонів серіалу «Кухня».

Відтак, «Телекомпанія “ТЕТ”» втратила право на розповсюдження та демонстрування на території України 80 серій російського комедійного серіалу.

Суд відзначив, що законодавством передбачено можливість скасування державної реєстрації фільму навіть добросовісному власнику телевізійного права, в разі якщо особи, що беруть участь у фільмі, в подальшому будуть визнані такими, що становлять загрозу національній безпеці України. Одначе, звернув увагу на те, що в розумінні Закону України «Про кінематографію» фільмом є аудіовізуальний твір (у тому числі телевізійні серіали та їх окремі серії), що складається з епізодів, поєднаних між собою творчим задумом і зображувальними засобами, та є результатом спільної діяльності його авторів, виконавців і виробників. Таким чином, під фільмом слід розуміти, в тому числі, окремі серії серіалу – як самостійні аудіовізуальні твори, на які сторона набула виключних прав та отримала прокатне посвідчення, що дає право розповсюджувати та демонструвати їх на території України.

Відтак, оскільки Йосип Пригожин не є учасником 1–80 серій телевізійного серіалу «Кухня», розповсюдження та демонстрацію яких на території України здійснює «Телекомпанія “ТЕТ”» на підставі прокатних посвідчень, телекомпанія не має нести негативних наслідків, якщо не демонструє та не розповсюджує фільмів за участю осіб, визначених в Переліку осіб, які створюють загрозу національній безпеці, оприлюдненому в установленому порядку.

Власне, в межах судового розгляду справи було встановлено, що «Телекомпанія “ТЕТ”» взагалі не отримувала від Компанії «TV Media Planet» прав на 89 серію п’ятого сезону «Кухні», в якій з’являється Йосип Пригожин.

Враховуючи викладене, Окружний адміністративний суд міста Києва прийшов до висновку про невідповідність наказу Держкіно №14 від 18 лютого 2016 року приписам чинного законодавства і визнав його протиправним щодо визнання недійсними державних посвідчень на право розповсюдження і демонстрування фільмів (прокатних посвідчень) телевізійного серіалу «Кухня».

Також суд присудив з Державного бюджету України на користь Товариства з обмеженою відповідальністю «Телекомпанія “ТЕТ”» судовий збір у розмірі 551 грн. 20 коп.

Сергій Васильєв